Volební sliby

5. říjen 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Tak už je to zase tady. Začalo období předvolebních a volebních kampaní. Politici a jimi najaté PR agentury do nás budou ve dne v noci bušit a tepat ze všech stran, jen abychom se správně rozhodli.

0:00
/
0:00

Lídři s velkou pompou zdolávají vrcholy, rozdávají na náměstích všelijaké dobroty a slibují. Možné i nemožné. Toho nemožného ale podle mne mnohem více. Stačí se ohlédnout a zalistovat brožurkami staršího data. Jak jinak si vysvětlit slibování téhož už několik volebních období? Podle těch bezcenných papírků bychom totiž už měli být zajištěni a zabezpečeni i s nejméně příštími dvěma generacemi. Ale nejsme. A když se náhodou zeptáte proč, zpravidla se vám dostane odpovědi, že za to můžou ti nebo oni. Je to zvláštní, protože všichni dohromady v podstatě slibují totéž.

I proto mne předvolební sliby a prohlášení nechávají chladným. Práci zúčastněných a o můj hlas usilujících politiků sleduji průběžně. Jejich stupňující se tlak v podobě vysmátých bilboardů, úsměvných prohlášení a darovaných laciných serepetiček s logem mne spíše urážejí, protože za tím vidím pouze snahu si mne koupit, respektive koupit si můj hlas. Ale ten není na prodej.

Nicméně přeci jen jedno plus v celé té předvolební šaškárně spatřuji. Peníze, které se strany, uskupení a další kandidáti rozhodli za své kampaně utratit. Ty totiž znamenají kšeft, pracovní příležitosti - i když třeba jen krátkodobé. Na druhou stranu - věděl bych o lepší investici. A myslím to upřímně.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?