Výstava Libora Hřivnáče, betlémy na Soláni, vlastenecké hračky

21. prosinec 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vzácné fresky v kostele sv. Václav

Nejprve se vrátíme do 13. století, kdy kníže Mikuláš I. Opavský založil v severní části svého města dominikánský klášter. Událost si připomeneme na výstavě v opavském kostele sv. Václava.

Poté se budeme věnovat ryze vánočnímu tématu, betlémům. Přesněji řečeno těm, které v těchto dnech zaplnily Zvonici na valašské Soláni. Jsou tam k vidění díla současných tvůrců z Valašska, Lašska i Vsacka.

Stavebnice Pražského hradu navržená Jaroslavem Seifertem, či desková hra mapující dobrodružnou cestu Hanzelky a Zikmunda. Tyto hračky mohli najít pod stromečkem děti v 50. letech. Možná by jejich zjevná hrdost na krásy a úspěchy českého národa mohla přinést něco i dnešním dětem. Také o tomto tématu uslyšíte v našem magazínu.

autoři: Český rozhlas Ostrava , Pavel Janošec
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová