World Music Slovakia

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy World Music Festival 2017

Koncerty domácích a zahraničních skupin. Konference a workshopy vedené odborníky z celého světa. Zasedání členů The European Forum of Worldwide Music festival, genius loci historického centra Bratislavy a spousta příjemných chvil strávených s přáteli z hudební branže. World Music Festival pořádaný týmem Jarky Vlčkové se vydařil i potřetí.

Showcase festivaly se i jinde odrážejí od filozofie, že když nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi. Zkrátka pozvete hudební promotéry, publicisty, agenty a festivalové organizátory a představíte jim tu nejaktuálnější hudební tvorbu své země, o které jste přesvědčeni, že má potenciál zaujmout i v zahraničí.

Tak tomu bylo i v Bratislavě a bylo zajímavé sledovat reakce cizinců na dejme tomu na umění slovenských gajdošů nebo moderní jazz s přesahem do slovenských tradic. Ten na showcace zastupovala třeba skupina Bashavel, loňská držitelka nejvyšší slovenské hudební ceny Radio Head Award.

K nejpřímější konfrontaci mezi slovenskými hudebníky a zahraničním došlo během Listening Session, tedy okamžitých veřejných komentářů odborníků na alba vybraných skupin. Pro přítomné tvůrce někdy nebylo příjemné poslouchat o chybách, často zásadních, jakých se ve své tvorbě dopouštějí, nicméně většina zpětnou vazbu od zkušených producentů ke svému dobru přijala jako cennou radu.

Listening Session ale mířil i do řad nekritických publicistů, vzbuzujících u domácích posluchačů často dojem originální hudby, na kterou svět vysloveně čeká, zatímco ten to vidí naprosto jinak.

Příkladem jak i přes značné úspěchy neusnout na vavřínech může být skupina Rusín Čendeš Orchestra z Bánské Bystrice. Od debutového alba Best of, nominovaného v roce 2015 na Radio Head Award a o rok později představeného také na Czech Music Crossroads, na sobě skupina skvělých hudebníků a strhujících zpěváků hodně zapracovala a její koncert patřil k vrcholům festivalu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...