World Music Slovakia

Koncerty domácích a zahraničních skupin. Konference a workshopy vedené odborníky z celého světa. Zasedání členů The European Forum of Worldwide Music festival, genius loci historického centra Bratislavy a spousta příjemných chvil strávených s přáteli z hudební branže. World Music Festival pořádaný týmem Jarky Vlčkové se vydařil i potřetí.

Showcase festivaly se i jinde odrážejí od filozofie, že když nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi. Zkrátka pozvete hudební promotéry, publicisty, agenty a festivalové organizátory a představíte jim tu nejaktuálnější hudební tvorbu své země, o které jste přesvědčeni, že má potenciál zaujmout i v zahraničí.

Tak tomu bylo i v Bratislavě a bylo zajímavé sledovat reakce cizinců na dejme tomu na umění slovenských gajdošů nebo moderní jazz s přesahem do slovenských tradic. Ten na showcace zastupovala třeba skupina Bashavel, loňská držitelka nejvyšší slovenské hudební ceny Radio Head Award.

K nejpřímější konfrontaci mezi slovenskými hudebníky a zahraničním došlo během Listening Session, tedy okamžitých veřejných komentářů odborníků na alba vybraných skupin. Pro přítomné tvůrce někdy nebylo příjemné poslouchat o chybách, často zásadních, jakých se ve své tvorbě dopouštějí, nicméně většina zpětnou vazbu od zkušených producentů ke svému dobru přijala jako cennou radu.

Listening Session ale mířil i do řad nekritických publicistů, vzbuzujících u domácích posluchačů často dojem originální hudby, na kterou svět vysloveně čeká, zatímco ten to vidí naprosto jinak.

Příkladem jak i přes značné úspěchy neusnout na vavřínech může být skupina Rusín Čendeš Orchestra z Bánské Bystrice. Od debutového alba Best of, nominovaného v roce 2015 na Radio Head Award a o rok později představeného také na Czech Music Crossroads, na sobě skupina skvělých hudebníků a strhujících zpěváků hodně zapracovala a její koncert patřil k vrcholům festivalu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.