Z Ostravy vyjelo speciální trojkolo na pomoc nevidomým

2. listopad 2011

Má černou barvu a hned tři sedla za sebou. Tak vypadá speciální trojkolo, které vyjelo z Ostravy napříč republikou. Společná jízda vidících a nevidomých je součástí charitativní akce na pomoc lidem s těžkým zrakovým postižením.

Štafetová pouť po mnoha městech skončí 9. listopadu v Praze na benefičním koncertu Světlo pro Světlušku. První trojice odvážných cyklistů vyrazila po poledni z ostravského Jiráskova náměstí.

Klikatá cesta za Světluškou začala čestným okruhem kolem náměstí a pak směrem na Opavu. Ještě předtím se všechno pečlivě chystalo, leštilo a křtilo. Velmi dlouhé a docela nemotorné kolo dostalo dokonce své jméno, prozradil moderátor České televize Petr Rajchert, který se chopil řídítek jako první.

„To jméno je Fajne kolo, protože startujeme z Ostravy. Tak já Fajnemu kolu přeju do vínku dobré duše,“ popřál před startem.

V první trojici byla i Aneta Langerová, která sbírce pro Světlušku tentokrát propůjčila i kus odvahy. A také slíbila, že do cíle příští týden na slavnostní benefici všichni přijedou včas.

„Jsou mezi nimi velmi zdatní sportovci, někteří vrcholoví, takže si myslím, že nebude problém, že to stihneme do přímého přenosu,“ řekla s úsměvem Aneta Langerová.

No a třetí členkou první posádky byla naše paralympijská medailistka Anna Kulíšková. Před speciálním bicyklem se třemi řídítky měla respekt už od začátku.

„Bylo to hodně zajímavé. Myslím si, že pro řidiče nebo pilota, jak se říká, to bude asi docela náročné, protože to kolo je opravdu hodně dlouhé. Takže jsem na to moc zvědavá. Já k tréninku využívám dvojkolo, protože sama na kole jezdit nemůžu, ale na trojkole jsem ještě neseděla. Do Opavy to máme třicet pětatřicet kilometrů,“ dodala.

Z Opavy pak do Šternberku, na jižní Moravu a postupně až do Prahy. Kdo kolo na cestách uvidí, může přispět a potom sledovat, jak peníze nevidomým už devátým rokem pomáhají.

autor: mrk
Spustit audio

Více z pořadu