Začal advent

30. listopad 2005
, Ranní poznámka

Je advent, za necelé čtyři týdny budou Vánoce. A i když v poznámce zazní slovo advent hned dvakrát, s vánoční atmosférou nemá nic společného. Spíš naopak.

0:00
/
0:00

Témat na poznámku nabízí se poslední dobou víc než dost. Sejdou-li se na jednom místě aspoň dva lidé a mají chvíli čas - například na refýži - pak určitě začnou mluvit o novém ministru zdravotnictví, o jeho odstoupivší poradkyni, o začínající předvolební kampani, o chystaných spanilých jízdách premiéra Paroubka s hercem Krampolem a sexuologem Uzlem, o modrých ptácích metamofrujících v modré šipky nebo o chystaném zákoně, který zakazuje umělé oplodnění párům starším čtyřiceti let. Vlastně můžeme být rádi, že návrh zákona netrvá na rasové čistotě. Všechna zmíněná a mnohá další témata nabízejí se k černohumornému komentáři, v čase předvánočním, předevčírem totiž začal advent, zmíním se ale o něčem jiném. Samozřejmě s vědomím, že všechno souvisí se vším. Mezi filmovými fandy těší se velké popularitě fiktivní dokument s názvem Český sen. Určitě jste o něm aspoň slyšeli. Tvůrci stvořili fiktivní super nebo hypermarket, přilákali občany České republiky nabídkou výrazných slev a pak už jen čekali, co se bude dít. O pokračování v reálu se od té doby už několikrát postaraly skutečné obchodní řetězce. Na drama spojené s letošními novoročními slevami se určitě nedá zapomenout. Kvůli rvačce o televizory se zrodil dokonce nový zákon, který nařizuje mít na skladě dostatek nabízeného zlevněného zboží. Není tomu tak dávno, co se někde v Čechách znovu otevíral nový obchod. Lidé s vidinou avizovaného levného zboží zaplavili prodejní plochu, převrhli pokladu a téměř umačkali jednu z prodavaček. Aby přežili, házeli zaměstnanci do koupěchtivého davu fotoaparáty. V novinách pak vyšla fotografie. Lidé, namačkáni jeden vedle druhého, mají na ní zvednuté ruce a snaží se pro sebe polapit létající foťáky. Ten snímek se krutě podobal jinému, který byl kdysi oceněn na world press foto. Jen nebyl z Česka ale z Afriky. Mačkají se na něm Sudánci a ruce zvedají v zoufalé touze dostat se k lahvím s vodou, lékům a základním potravinám. Závěr si, prosím, udělejte sami. Začal advent.

autor: ele
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.