Záchrana kostela
Prázdniny jsou pro většinu z nás obdobím relaxace a odpočinku, pro někoho dobou cestování a pro jiné i obdobím nicnedělání. Může to být ale také ta nejlepší doba pro záchranu památky z 15. století. Na Osoblažsku taková památka je. Jde o kostel svatého Jiří v zaniklé obci Pelhřimovy. O jeho záchranu se už několik let snaží skupinka mladých ekologů.
Kostel svatého Jiří v Pelhřimovech má pohnutou historii. Obec Pelhřimovy však na mapě nenajdete. Je dávno zaniklá. Dodejme, že násilně. Ležela mezi Městem Albrechtice a Slezskými Rudolticemi - hned u polské hranice. A to jí bylo osudné. V 50. letech bylo Polsko považováno za rizikového souseda. A tak kvůli případnému útoku srovnala armáda Pelhřimovy se zemí. Z obce zbyly pouze dvě chalupy a kostel. Historická památka byla ponechána svému osudu. Za 50 let se stala z kostela ruina. Zub času a náletové dřeviny udělaly své a už to vypadalo, že budova spadne. Před několika roky znovu objevili kostel členové Hnutí Duha Jeseníky. Vznikl nápad památku zachránit a přeměnit ji na místo setkávání a ekologických táborů. Církev souhlasila a památku ekologům darovala. Záchrana kostela je o penězích. Hnutí Duha Jeseníky je shání, kde se dá. Uspělo přitom na ministerstvu kultury. Především ale každý rok ekologové v okolí kostela pracují. Letos to bude počtvrté, co tam o prázdninách přijedou mladí z celé republiky a budou zdarma areál opravovat a čistit. Kromě toho budou vysazovat stromky a utržené peníze investují do oprav. Díky tomu má kostel odsouzený k zániku šanci na existenci. Fandím tomu, aby se jeho záchrana podařila.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.