Zdánlivě podivné léto

16. červenec 2004
Ranní poznámka

Tento způsob léta zdá se mi být poněkud nešťastným. Pověstný literární i filmový výrok jako by se přesně hodil na současné počasí. Déšť a chlad se k červenci asi opravdu moc nehodí. Na druhou stranu se ale nic tak mimořádného neděje.

Příroda je mocná čarodějka, a tak důsledně dbá na to, aby vše bylo pokud možno v rovnováze. Pracuje přitom v dlouhodobém horizontu. Jestliže teď svorně nadáváme na mizérii současného léta, pak bychom měli zalistovat v paměti a vzpomenout si na kvalitu stejného ročního období v předešlých letech. Pomůžu vám. Nejen loni, ale i předloni bylo léto přímo výstavní. Počet tropických dnů, kdy teplota přesáhla 30°C, narůstal do rekordních hodnot. Sluníčko pražilo tak, že bez možnosti příjemného osvěžení u vody se stávalo skoro nesnesitelné.

Loni a předloni k nám prostě bylo letní počasí velmi, velmi štědré. A když příroda tu a tam přidává, pak taky musí někdy ubrat. A to se děje právě teď. Mnozí to přijímají se zamračenou tváří. Ale tak to prostě funguje. Pokud bychom chtěli mírně přizpůsobit známé pořekadlo, pak bychom konstatovali, že není každé léto posvícení.

Zkusme raději na aktuální situaci najít pozitiva. Tak třeba v práci se tolik nezpotíme. Neutratíme tolik peněz za osvěžující pití. Při pohledu z oken svých pracovišť nelitujeme, že nemůžeme být u vody. No a když jsme na dovolené, pak třeba můžeme využít předčasné houbařské sezóny. Zní to sice trochu cynicky, ale hřiby rostou jako po dešti. Možností, jak se na celou věc dívat pozitivně, je jistě více. Stačí jenom chtít. Není kumšt na počasí nadávat. Umění je přizpůsobit se mu.

autor: Michal Svatoš
Spustit audio