Žebráci nebo vyděrači?

13. březen 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Doslova plné zásobníky urážlivých slov na sebe v posledních týdnech vystříleli nejen politici, ale i zástupci lékařské obce. Nejen prostřednictvím medií či billboardů. I v čekárnách praktických lékařů se občas objeví plakát, který má s bezplatnou lékařskou péči pramálo společného.

0:00
/
0:00

Podporujte svého šerifa, tak zněl název populárního amerického westernu, který jsem jako dítě viděla v malém kinosále dělnického domu nejméně pětkrát. S otevřenou pusou jsem doslova hltala každý záběr z exotické Ameriky. Kdo by to byl tušil, že uběhne pouhých pětadvacet let a slogany z pláten amerických velkofilmů dorazí až do čekáren našich zdravotních středisek. A já, přiznám se, stejně jako ve svých dětských letech i dnes s otevřenou pusou nevěřícně sleduji plakátky v čekárně, které hlásají: Podporujte svého lékaře a podle někoho asi vtipně - karikaturou - naznačují, že dvousetkoruna do kapsy rozhodně neurazí. Ne, určitě si nemyslím, že financování našeho zdravotnictví je v pořádku a klidně si při návštěvě lékaře, padesát nebo sto korun zaplatím, nechodím tam koneckonců každý den. Nemohu však pochopit lékaře, který je schopen si takovýto napůl žebrácký a vyděračský plakát v ordinaci vylepit. V každém případě to svědčí o tom, že časy se mění. Teď jenom nevím, jestli nás ty změny posunují směrem na západ anebo spíše do Indie.

autor: Marcela Hladká
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.