Zkouška z kombinatoriky

12. listopad 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Zkoušku z kombinatoriky zřejmě skládají krajští politici. Už několik dní se dohadují, jak vytvořit krajskou vládu. Vítěz voleb ODS chce jediného koaličního partnera: lidovce. Ti se ale do modré náruče občanských demokratů moc nehrnou, dávají si podmínku. Chtějí, ať pravicová strana stejně vřele objímá i sociální demokraty.

0:00
/
0:00

Selské počty - zdá se - v politice neplatí. Alespoň v Moravskoslezském kraji. Dvacet devět plus osm je třicet sedm, občanští a křesťanští demokraté by tedy mohli bez potíží vytvořit krajskou vládu, ale lidově řečeno nějak to drhne. Lidovci totiž uzavřeli se sociálními demokraty něco jako předmanželskou smlouvu - všude chtějí chodit spolu - přes křesťanská záda se tak mají do krajské vlády dostat i sociální demokraté. Poslední koaliční jednání však ukazuje, že sociální demokraté se stávají nechtěnou nevěstou. Lidovci šli totiž na jednání s ODS sami. Předvolební dohody zdá se slábnou pod vnitřním tlakem uvnitř KDU-ČSL. Některým členům se spojenectví s levicovou stranou zajídá jako malým dětem špenát. A lidoveckým lídrům zdá se dochází, že neoficiální svazek se sociálními demokraty by je mohl z vedoucích postů ve straně smést jako hurikán.

Ve hře jsou samozřejmě ještě další varianty - třeba úplně vyšachovat lidovce tím, že se s nechtěnou sociálně demokratickou nevěstou ožení občanští demokraté. Těm by se však toto gentlemanské gesto mohlo vymstít ještě více než lidovcům. Složitou hru na krajské šachovnici zřejmě nerozklíčujeme. Troufám si odhadnout, že klíčové bude úplně jiné rozhodnutí - tajná volba při hlasování o nové reprezentaci kraje. Už několikrát se v tuzemské politice potvrdilo, že oficiální dohody se mění v bezcenný cár papíru v momentě, když zastupitelé mohou volit tajně nepozorování orlím zrakem svých politických šéfů.

autor: ada
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.