28. říjen ???

28. říjen 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

28. říjen si tradičně připomínáme jako Den vzniku samostatného československého státu. Ne každý ví, k jaké události v našich dějinách se dnešní den váže. Dokázala to i ranní anketa. V historii se navíc zajímavých 28. říjnů najde hned několik.

0:00
/
0:00

Třiadvacet událostí s datem 28. října nabízejí Dějiny zemí koruny české v datech - populární historická publikace, kterou zná snad každý středoškolák. Odborníci do ní určitě zařadili jen ty nejdůležitější a nejzajímavější mezníky. Tak například nejstarší 28. říjen má letopočet 1439. Tehdy zemřel Albrecht Habsburský při návratu z neúspěšného tažení proti Turkům. V českém království pak nastalo bezvládí. Ve stejný den o 14 let později usedl na český trůn třináctiletý Ladislav I. Zajímavý je i 28. říjen roku 1627. Po tvrdých represích složili druhý slib poslušnosti Ferdinandu II. vzbouření Valaši.

V naší krátké historické exkurzi se dostáváme k letopočtu 1918. Tehdy "velmi zjednodušeně řečeno" vyhlásilo Československo svou samostatnost. O podrobnostech nemá cenu hovořit, dozvíte se je dnes v průběhu našeho vysílání. Přesto se najdou lidé, kterým jedno z nejdůležitějších dat v našich dějinách nic neříká. Je to smutné, zvláště, pokročíme-li v naší procházce historií o kousek dál. 28. října 1939 zemřeli dva mladí lidé. Při výročí vzniku Československa demonstrovali proti okupaci stejně jako stovky dalších. Protestovalo se i 49 let později - tentokrát proti komunismu.

Až se vás zase jednou budeme v naší anketě ptát, co se stalo 28. října a vy si nebude jistí, jestli náhodou nemá svátek Václav, mám pro vás tip. Klidně odpovězte, že do historie vstoupily rozpory mezi nejsilnějšími politickými stranami. V Dějinách zemí koruny české je totiž poslední 28. říjen s letopočtem 1996 a stručnou poznámkou: "Oslavy státního svátku byly ve znamení narůstající roztržky a nesvárů mezi tehdy vládní ODS a opoziční ČSSD".

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.