Akce pro vyvolené

15. září 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Pro svou vlastní publicitu jsou někteří lidé schopni udělat cokoli. Neplatí to jen pro slavné, kteří se pohybují v showbusinessu, ale také v české politice. A to i na té regionální úrovni.

0:00
/
0:00

A je to tady. Rok se s rokem sešel a čeká nás další Evropský týden mobility, který 22. září vyvrcholí Evropským dnem bez aut. Kostrbatá slova v sobě skrývají jedno jediné: města se snaží přesvědčit své občany, aby omezili automobilovou dopravu. Jak ušlechtilé cíle, a to vážně. Přecpané ulice plné smogu, to je obrázek dnešních velkoměst, ve kterých se obyvatelé pomalu dusí. Ostravští radní ekologicky-ozdravně-osvětovou akci využívají ještě k jednomu účelu. Dokazují, že jsou zdatní sportovci a že jim na blahu Ostravanů skutečně záleží. Letos proto opět usednou na kola a projedou cyklostezky , aby na vlastní kůži ověřili jejich kvalitu a zjistili, co je v pořádku, co se povedlo a co není. Na tom by ale nebylo nic divného, kdyby na včerejší tiskové konferenci nezaznělo, že akce je pouze pro vyvolené. Respektive pro ty, kteří dostanou pozvánku. Občan, volič a daňový poplatník má smůlu. Jednomu kolegovi to nedalo. Položil přímý dotaz, proč by se lidé nemohli setkat s těmi, které si zvolili? Odpověď byla překvapivá, radní by totiž v tomto případě čekali tisícovým davům cyklistů. Tedy pelotonu, který by Ostravě asi mohli závidět i pořadatelé slavné Tour de France. I když je to celkem naivní představa, jsem schopná pochopit, že by to bylo organizačně náročné a přece jen naše stezky nejsou na takovou hordu příznivců kol stavěné, nerozumím ale tomu, proč bylo na oné tiskovce několikrát zdůrazněno, že my novináři jsme vítaní. Milí radní, děkuji za pozvání. Pominu-li fakt, že má poslední jízda na kole málem skončila tragédií, vyvolených má náš národ zatím poměrně dost. A já se vaší realityshow účastnit nehodlám, navíc nevím, co by z toho měl náš posluchač.

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.