Akční Ostrava

8. únor 2007
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Hrdinové akčních filmů disponují vlastnostmi mnohdy až nadpřirozenými. Ať už je obdivujeme nebo nám připadají směšní, je jejich řádění na filmových plátnech v jistém smyslu přínosné i pro náš kraj.

0:00
/
0:00

Jsou lidé, kteří tvrdí, že si u televizního násilí báječně odpočinou. Něco na tom asi bude. Člověk, který většinu dne nemá to hlavní slovo a neposlouchá ho mnohdy ani vlastní pes, se může skrze televizní obrazovku vtělit do svalouna rozdávajícího rány hlava nehlava. Tato filmová terapie, ale předpokládá jednu zásadní věc. A to je - nemyslet.

Nedávno jsem byl svědkem filmové scény, kdy agenta 007 pobíhajícího po vagónech podzemní dráhy pronásledoval vrtulník. Někomu se snad tajil dech, věřím ale, že většina se smála. A smích, jak známo, také uvolňuje a léčí. Jen si představte, že stojíte na zastávce pražského metra, dejme tomu I.P. Pavlova, a kolem vás prosviští vlak s helikoptérou v patách.

Ze mě by milovníci akční kinematografie radost neměli. Nemám sice důkladné přírodovědecké vzdělání, ale že hrdinové těchto filmů často balancují na hranici fyzikálních zákonů poznám i bez toho. A tak mě smích občas přechází a cítím se uražen, že tvůrci předpokládají, že jejich divák je zároveň hlupák.

Přesto jsem ale rád, že takové filmy vznikají. Zejména, když se k navození bezútěšné atmosféry divokého východu rozhodnou filmaři použít exteriéry našeho krajského města.

Divím se, že Američané nakonec upustili od natáčení v nedostavěné budově krajského výboru KSČ, vedle dnešního Krajského úřadu. Do záběrů popírajících zdravý rozum totiž pověstné chátrající betonové monstrum v centru města rozhodně patří.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?