Andrea Čánová: Holandská inspirace
Země tulipánů a velkorysé tolerance. Tak se dá charakterizovat Holandsko. Pro mne se tato země nestala jen místem pro krátkou dovolenou, ale i příležitostí k menšímu srovnání s životem v Česku.
První, co si našinec, který přistane na letišti v Amsterdamu, uvědomí, že to rozhodně není Mošnov ani Ruzyně. A to nejen velikostí. Třeba takovou praktickou věcí jako je spojení s centrem města. To zajišťuje v pravidelných intervalech výborně fungující vlak. Člověk nemusí z nouze využívat služeb předražených taxikářů se zlatými řetězy kolem krku, jak to zná z tuzemska.
Mohla bych se teď rozepsat o památkách a kráse města. Ale přiznám se vám, že na rozdíl od mého muže Rembrandtovi zase tak moc nerozumím. A tak mě v muzeích zaujaly jiné detaily. Třeba, že si tam i dospělí lidé kreslí. Jen tak.
Nakoukla jsem jim přes rameno, a ne vždy to byly kresby povedené. Amatérským malířům to vůbec nevadilo, bylo jim prostě dobře. Zkuste si představit, že vezmete skicák a budete si kreslit jen pro radost. V Česku dost odvaha, že.
Myslím si , že v Česku se amatérsky toleruje jen sport - chlapi si jdou po práci zahrát fotbálek, dámy volejbal, přitom nejsou v žádném sportovním oddílu a každému to připadá normální. Ale kreslit? A to jsem v Holandsku dokonce viděla starší dámy v botanické zahradě, které si malovaly kytičky.
Jedna má přítelkyně na tuto příhodu, kterou jsem v kavárně vyprávěla, reagovala vzteklým boucháním pěstičky do stolu a výkřiky já chci taky.
A ještě jedna drobnost - pochopila jsem, že k výtvarnu v Holandsku vedou děti skutečně od malička. Přímo před Rembrandtovou Noční hlídkou jsem zahlédla mladého zaměstnance muzea se skupinkou předškoláků. Ukazoval jim barvy, které mistr použil, a vysvětloval odrazy světla a podobně.
Všichni návštěvníci s úsměvem tolerovali, že malá skupinka obsadila místo hned před obrazem. Kromě dvojice Čechů, kteří mládence označili nepublikovatelným vulgarismem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.