Báječná dovolená

12. červenec 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Léto je časem prázdnin a dovolených. Někteří se na dny zaslouženého odpočinku teprve chystají a těší, jiní je mají za sebou. I v tomto případě platí, že co člověk, to jiný vkus. Rozpálené mořské pláže s hrající hudbou, pokřikujícími dětmi a spoustou vody může být jedna varianta dovolené. Nabízí se ale i řada jiných možností - zcela odlišných.

0:00
/
0:00

"Chci změnu!" řekla jsem si letos na jaře při plánování naší letní rodinné dovolené. Rozhodla jsem se, že jižní kraje pro tentokrát vyměním za ticho a klid českých hor. Nejpříhodnější se mi zdály být Jeseníky. Jsou docela blízko, a ne zase moc. Jsou klidné a podstatně méně zalidněné než Beskydy a současně nabízejí řadu turisticky atraktivních míst. Sbalila jsem zavazadla, rodinu i psa a vyrazila směrem Stará Ves. Někdo z vás by mohl můj výběr komentovat slovy "To je ale pořádný západákov!". A měl by pravdu. Stará Ves je skutečně malou obcí nedaleko Rýmařova se všemi výhodami i nevýhodami, které takové bydlení na venkově přináší. Chleba si tam do obchodu musíte jít koupit ještě dopoledne, protože po obědě už není k mání. Kino nebo diskotéku v ní určitě nenajdete, pošta funguje jen dvě hodiny denně a taxíka byste sháněli jen marně. Ani jsem se o to nepokoušela. Stačil mi klid, ticho, lesy bez odpadků a čistá voda, které jsem se s klidem napila rovnou z nedalekého potůčku. Sedm dnů prakticky úplného odloučení od denního ruchu a shonu mne opět postavilo na nohy. Báječná dovolená bez televize, rozhlasu a pokřikujících lidí byla přímo balzámem pro mou informacemi zahlcenou hlavu. Když předchozích několik dnů svého odpočinku shrnu, mohu říci, že mi vlastně nic neuteklo. Vše podstatné, co se mezitím událo, jsem se dozvěděla za pár minut. Zato mám hlavu nějak čistší a tělo odpočaté. A na ty prohrané žolíky, hromady vlastnoručně nasbíraných borůvek, první setkání našeho domácího mazlíčka s veverkou nebo třeba mírně přismahlé špekáčky u táboráku... budu ráda vzpomínat minimálně ještě do příštího léta.

autor: š.iva
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.