Boj s vandaly

31. říjen 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Cestujete občas městskou hromadnou dopravou? Pak určitě dobře znáte situaci, kdy přemlouváte jízdenkový automat, aby vám vydal potištěný lístek opravňující k jízdě tramvají, autobusem nebo trolejbusem. Často ale čekáte marně. Dopravní podnik Ostrava slibuje, že by se to měla změnit.

0:00
/
0:00

Do práce obvykle dojíždím svým autem. Není tomu tak kvůli mé pohodlnosti, ale jednoduše proto, že mi v autobuse bývá špatně. Odborná lékařská literatura nazývá můj handicap kinetózou. Občas se ale stává, že auto stávkuje, a pak mi nezbývá nic jiného, než využít městskou hromadnou dopravu. Úpřímně řečeno, obvykle mi taková situace zkazí celý půlden. Půlhodinová cesta za prací začíná být otravná ještě před tím, než vůbec nastoupím do autobusu. V devadesáti procentech totiž nefunguje jízdenkový automat. Nejen že tak přijdu o peníze, které kovová schránka bez odezvy nadobro pohltí, ale při koupi jízdenky u řidiče zaplatím nějakou tu korunu navíc jako přirážku.

Dopravní podnik Ostrava to ale chce změnit. Začal totiž modernizovat ochranu svých jízdenkových automatů. Do více než stovky těchto přístrojů montuje takzvaný GSM modem, který dálkově přenáší hlášení o poruchách. V případě poškození automatu nebo nedostatku pásky se o tom na dispečinku okamžitě dozvědí. Osobně pochybuji o tom, že bude mít tato investice nějaký dlouhodobější efekt. Vandalové byli, jsou a budou. Někdy mám pocit, že se až příliš podřizujeme jejich zálibě ničit vše, co je napadne.

Vyzýváme občany, aby udávali ničitele fasád-takzvané sprejery. Montujeme kamery do tramvají, abychom odhalili "škrábalisty" oken. Poutáme řetězy popelnice, abychom nemuseli sbírat každé ráno rozházené odpadky po ulici. Schováváme auta do garáží, abychom stále nemuseli platit výměnu ulámaných zpětných zrcátek a stěračů. No, a také montujeme GSM modemy do jízdenkových automatů, aby včas nahlásily, když se do nich někdo pokusí dobývat.

Vandalům se ale i přes všechna tato opatření stále daří ničit věci, které jiným lidem slouží k užitku. Jen při tom musejí překonávat větší překážky. V konečném důsledku pak náprava zničených předmětů a překážek stojí i více peněz. V případě jízdenkových automatů to bude zřejmě stejně. Oprava takových modernizovaných přístrojů bude jen opět o něco dražší a lumpové se sklonem ničit užitečné věci budou dále svobodně běhat po ulicích. Osobně bych se přimlouvala za jiné řešení tohoto problému. Namísto ochrany majetku se více zaměřit na chytání a trestání jeho ničitelů. Třeba by to nakonec vyšlo i levněji.

autor: š.iva
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.