Čekání na jaro

8. březen 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Letošní čekání na jaro je nekonečné. Lyžaři jsou možná rádi, ale lidé z města už by se špinavých hromad sněhu rádi zbavili. Alespoň v tramvajích a autobusech můžete zhusta vyposlechnout rozhovory na téma počasí, ve kterých se peprnými hláškami na téma, kam už by všechen ten sníh a zima měli jít, rozhodně nešetří. Předpovědi odborníků sice příchodu jara zatím příliš nefandí, ale jisté známky toho, že se snad konečně blíží tady jsou.

0:00
/
0:00

Důkazem blížícího se jara je například to, že kromě krákání havranů už se v zasněžených parcích ozývají i hlasy sympatičtějších opeřenců. Kulturní zařízení dokonce začínají vyhlašovat soutěže o nejkrásnější velikonoční kraslici. O třetím jarním znamení vám chci povědět podrobněji. V časopiseckých přílohách deníků se začínají množit jarní inzeráty, tedy ty, které slibují, že až odhodíme kabáty a svetry a začneme chystat plavky, budeme neodolatelně krásní a šťastní, pokud si koupíme inzerovanou věc - tedy nějaký zaručený přípravek na hubnutí. Před nějakým týdnem to byla kůra, se kterou prý zhubnete 3 až 8 kilo. Bez námahy, bez hladovění, určeno pro ty, kteří mají být demoralizováni z různých diet. Stačí třikrát denně zapít během jídla dvě tobolky čehosi. Za pár stokorun je to vaše. Což je ovšem naprosto nezajímavé ve srovnání s inzerátem, který se objevil před pár dny. S tímto přípravkem zhubnete o více než jedno kilo každou noc. Důkazem má být jistá paní Eva, které se jednoho únorového rána změnil život, jak o tom píšou v inzerátu. Paní Eva přišla o práci a ztloustla tak, že přestala chodit ven a vůbec se velice trápila. Zachránila ji kamarádka Barbora, která byla naopak v nejlepší kondici a štíhlá. Při návštěvě jí doporučila nový senzační vynález - tablety na hubnutí ve spánku. Nemusíte cvičit, můžete jíst jak chcete atd. Jaké je složení tohoto zázračného preparátu za tisícovku ovšem inzerent neprozradil. Zato nám svěřil, jak to dopadlo s paní Evou. Za 14 dnů zhubla 19 kilo. Od té doby se cítí skvěle. Jistě není náhoda, že si našla také novou práci a dokonce se seznámila s Honzou, který je velice sympatický. V létě plánují svatbu. Klamavé reklamy sice mohou pobavit, ale i tak doufám, že z našich tiskovin zmizí. Vydělávat na lidské naivitě by mělo být zakázáno. Jako předzvěst jara by nám určitě stačily soutěže kraslic a ptačí trylky...

autor: Darina Mikulenková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.