Čekání na razítko

17. březen 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Čekání na trvalý pobyt v Česku by se cizincům mohlo zkrátit z deseti let na polovinu. Pokud normu, kterou schválil Senát, podepíše prezident, půjde o zásadní průlom. Změna zákona se totiž týká téměř 40 tisíc cizinců žijících v Česku.

0:00
/
0:00

Někdo si možná řekne, že se k nám nahrne nějaká verbež, ale ta se sem nahrne bez ohledu na to, jaká pravidla platí. Změna ale pomůže slušným lidem.

Dá se to také celé obrátit. Vyjet chcete vy. Ve vší slušnosti a počestnosti. Zjistíte, že do celé řady zemí, které jsou navíc demokratické a svobodné, se v podstatě nedostanete. A nebo se musíte obrnit trpělivostí, strávit spoustu času papírováním a ježděním po úřadech, které jsou navíc třeba v zemi, kam se bez dalšího povolení nedostanete. A tak dále.

Přijde mi to zvláštní. Ještě v první polovině 20. století se člověk mohl sebrat a odjet, kam si zamanul a zůstat tam, jak dlouho chtěl.

Ale zpátky k cizincům, kteří se chtějí usadit v Česku. Někteří z nich na zkrácení lhůty úpěnlivě čekají, změní to například jejich možnosti zdravotního pojištění či vzdělávání dětí. Proč mají čekat deset let? I pět let potupného čekání na razítko mi přijde dost dlouho.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.