Cena za dovolenou

23. červen 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Cítíte se před dovolenou jako hadr na holi? Pár dnů volna musíte naplánovat, zajistit zalévání květin případně hlídání domácích mazlíčků, nakoupit vše potřebné a hlavně zorganizovat svou nepřítomnost v práci. Za dovolenou zaplatíme vysokou cenu.

0:00
/
0:00

Docela by mě zajímalo, kdo vymyslel dovolenou. Jak to mám udělat a nezhroutit se. Podobné úvahy mne napadaly minulý týden. Dovolená - jazykovědci a konzervativci mi jistě odpustí - vůbec není synonymem pro odpočinek. Než si jí totiž vezmete, znamená to, že vypustíte duši. Aby si člověk mohl užívat čtrnácti dnů volna, musí udělat kvanta práce předem a děsí se, že po návratu už z práce nikdy neodejde.

Já vím, o čem mluvím. Mám dovolenou. Tyto řádky jsem psala před týdnem. Teď jsem stovky kilometrů od Ostravy a užívám si sluníčka. Nebudu popisovat, jak jsem se cítila předtím. Přece jen - poznámku určitě poslouchají i mí šéfové a uznejte, dráždit hada bosou nohou se nevyplácí.

Do návratu mi zbývá už jen týden a začínám pociťovat první chvění v žaludku. Kolik budu mít nepřečtených e-mailů? Sto? Dvě stě? Jak dlouho mi bude trvat, než si je pročtu? Než zjistím, co se v uplynulých dělo? No, hrůza!

A tak mám návrh: zkraťme pracovní dobu na čtyři dny v týdnu a zrušme dovolené. Mé žaludeční vředy to jistě uvítají.

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.