Co bude dál?

8. červenec 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

New York, Madrid, Beslan, Londýn. Jména jen několika měst, která mají zkušenost s velkým teroristickým útokem. Posledně jmenované se na seznam dostalo včera. Co bude dál?

0:00
/
0:00

Terorismus zanechal svůj krvavý podpis v dalším městě. Komu tímto činem kdo pomohl? Desítky civilistů, kteří se o politiku možná vůbec nezajímali, zahynuly. Další stovky lidí utrpěly zranění. Další tisíce se teď budou potýkat s důsledky, které tento teroristický čin vyvolá. Přijdou sankce, restrikce. Doplatí na ně zase nevinní lidé. Postižených budou statisíce, možná miliony po celém světě a určitě ponejvíce ze zemí, za které atentátníci takzvaně válčí.

Zcela jistě se opět zkomplikuje cestování. Řada lidí z řady zemí bude mít opět omezenější možnost se vydat na cestu do jiné země, do Spojených států se už nedostane snad nikdo. Opět se zpřísní už tak dost otravné kontroly na koncertech, ale především na letištích a klíčových úřadech. Na místech, která si teroristé k velkým útokům už stejně zrovna dvakrát nevybírají. Po zkušenostech z Madridu a nyní také z Londýna se cílem stávají nepřehledné a těžko kontrolovatelné prostředky hromadné dopravy a dopravní uzly.

Na svět se také dere nevyslovená, ale logická otázka: kdo bude další na řadě a kdy? Slíbené pokračovaní boje proti terorismu by proto mělo být razantnější, ale především účinnější než doposud. Jinak se z demokratické Evropy časem stane policejní stát. Spojené státy už do jisté míry mají tímto směrem nakročeno.

autor: tif
Spustit audio