ČSSD chce v Opavě primátora, jako ve Frýdku-Místku

25. říjen 2010
Zprávy , Zprávy

Ve Frýdku-Místku i v Opavě se vítězná sociální demokracie snaží vyjít úspěšně také z koaličních jednání. Ve Frýdku-Místku bude ČSSD ve městě vládnout společně s KDU-ČSL a Věcmi veřejnými a zajistila si i post primátora. Naopak v Opavě sociální demokracii původní koaliční záměr krachl.

Obyvatelé Opavy rozdali ve volbách karty dosti nečekaně. Jednoznačným vítězem se zde stalo opoziční sdružení SOS pro Opavu, zastoupené Pavlou Brady. Předběhlo vládnoucí ČSSD a zcela porazilo ODS. Voliči vyjádřili touhu po změně.

Ještě minulý týden se však ostatní strany snažily vítěze vyšachovat společnou koalicí. ČSSD, ODS a lidovci však nakonec převahu jediného hlasu neustáli. Neúspěch jejich plánu má na svědomí nespokojený sociální demokrat Radim Křupala.

Jak řekl Českému rozhlasu, teď už se jedná o pohodlnější koalici s vítězem voleb. Pavla Brady pád původní koalice uvítala. „Rozhodně bych to považovala jako podvod na voliče,“ tvrdí.

Mezi ČSSD a SOS pro Opavu však nyní probíhají náročná jednání o obsazení kanceláře primátora. „Respektuji většinový názor naší organizace, že mít primátora je důležité pro prosazování volebního programu,“ řekl za ČSSD Křupala.

Pavla Brady však naznačila, že stejnou podmínku má i její sdružení. „My jsme jednoznačně vyjádřili požadavek, že chceme primátorku. To přání našich voličů je jednoznačné,“ argumentuje.

Kolotoč jednání pokračuje v úterý. Zcela mimo hru navíc v Opavě nejsou ani lidovci.

Frýdek-Místek: ČSSD již s komunisty nepočítá

Komunisté z Frýdku-Místku odcházejí po dvanácti letech z vedení města do opozice. Magistrát povede vítězná ČSSD s lidovci a Věcmi veřejnými.

Třetí nejúspěšnější strana teď končí v opozici spolu s druhou ODS, stranou TOP 09 a hnutím Nezávislí. Lídr komunistů Ivan Vrba to přičítá nedostatečnému volebnímu výsledku.

„My jsme také v skrytu duše doufali, že z těch pěti půjdeme tak na šest, na sedm, a pak už bychom byli fakt solidní partner, protože většina jednoho, dvou je opravdu málo,“ počítá.

„Ale bohužel to dopadlo takhle. Sice jsme obhájili počet hlasů z minulého volebního období, ale stoupl počet členů zastupitelstva a to se myslím na tom taky podepsalo.“

KSČM se dostala do městské rady poprvé v roce 1998, od roku 2002 vládli její zástupci se sociálními demokraty.

autoři: mrk , Michal Schoffer , Lucie Maňourová
Spustit audio