Cvičení čchi-kung – protahovací cvičení spojené s dýcháním

23. únor 2014

Před každým pořádným cvičením je zapotřebí se rozcvičit. Ale neméně důležité je také na závěr se protáhnout. My vás v naší pravidelné nedělní rubrice naučíme jednu protahovací sestavu.

Tělesná cvičení mohou nahradit mnoho léků, ale žádný lék na světě nemůže nahradit tělesná cvičení, tvrdí ve svém citátu italský fyziolog a propagátor přirozeného tělocviku Angelo Mosso.

Pokud nás posloucháte či sledujete v tuto dobu pravidelně a pokud si námi představovaná cvičení i sami vyzkoušíte, pak mu jistě dáte za pravdu.

Dnes nás čeká poslední setkání s čínským systémem čchi-kung. Věnujeme jej sestavě, při které se pořádně protáhneme.

Cvičení

Obrázek 1
Stojíme vzpřímeně, nohy u sebe (1), před tělem propleteme prsty (2). S nádechem vzpažíme, dlaně s propletenými prsty směřují nahoru. Díváme se na ruce (3). S výdechem trup rotuje doprava, nohy zůstávají rovně na zemi, díváme se vpravo (4). S nádechem se vrátíme do výchozí pozice (5). S výdechem trup rotuje doleva (6). S nádechem návrat do výchozí pozice (7). S výdechem se ukloníme doprava (8).

Obrázek 1


Obrázek 2
S nádechem návrat do výchozí pozice, ruce stále propletené a zvednuté nad hlavou (9). S výdechem úklon doleva (10). S nádechem návrat do výchozí pozice (11). S výdechem se předkloníme, záda jsou rovná, ruce natažené (12). S nádechem návrat do výchozí pozice (13). S výdechem se zakloníme (14). S nádechem návrat do výchozí pozice (15). S výdechem se úplně předkloníme, nohy zůstávají natažené, ruce s propletenými dlaněmi se mohou dotknout země. Nádech (16).

Obrázek 2


Obrázek 3
S výdechem trup protočíme doprava, očima sledujeme pohyb rukou (17). S nádechem se vrátíme zpět. Ruce můžeme opět na okamžik položit na zem (18). S výdechem trup rotuje stejným způsobem na levou stranu (19). Návrat zpět s nádechem. Ruce můžeme mít opět na zemi (20). S výdechem se nohy pokrčí až do dřepu, Páteř vyrovnáme, ruce s propletenými prsty předpažíme (21). S nádechem se nohy narovnají a my jdeme do úplného předklonu, ruce se dotknou země (22). S výdechem obejmeme zezadu lýtka a snažíme se hlavu přitisknout čím jak nejblíže nohám (23). S nádechem se postupně narovnáme (24).

Obrázek 3


Obrázek 4
S výdechem se postavíme rovně, ruce podél těla, dlaně natažené (25). S nádechem pokrčíme kolena a pro uvolnění rukou můžeme jimi začít mávat, jako u cviku jeřáb (26). Poté ruce uvolníme a spustíme je dolů (27).

Obrázek 4
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?