Cyril a Metoděj

5. červenec 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

I kdybychom to slovo vůbec neznali, právě dnes uslyšíme určitě mnohokrát onen zajímavý výraz - věrozvěstové. Okamžitě zapracují vzpomínky na školní léta a vybaví se Cyril a Metoděj - dnešní oslavenci. Dnešní poznámka ale nebude naučná, spíš si dokážeme, o čem všem mohou tato jména vypovídat.

0:00
/
0:00

Měl jsem na gymnáziu jednoho velmi dobrého kamaráda. I když jsme byli povahově jako zrcadlové obrazy, něco nás spojovalo. A tak jsme si řekli, že to něco musíme zhmotnit. Na jednom školním výletě nebo táboře jsme si koupili dva zajímavé přívěsky na krk - kožená šňůrka a z moduritu vyrobené jakési černokněžnické kukuče. Přemýšleli jsme, jak je pojmenujeme. Aby v tom bylo partnerství, táhnutí za jeden společný provaz, kus historie a hlavně víra v něco jasného. Napadli nás tedy Cyril s Metodějem. Jména byla ale docela kostrbatá, a tak se nám na krku ve výsledku houpali Cyrda s Metůdkem. Už nevím, kdo měl koho, ale když jsem nedávno při úklidu půdy narazil na tento zcela zachovalý poklad, ovládly mě vzpomínky a nostalgicky jsem se usadil do prachu za komínem. Cyrda (nebo Metůdek) měl stejně ohmataný nos jako tenkrát a fyzicky jsem ucítil, jak mi v předešlém bytě visel na lampičce u stolu. Jo, to už bylo dávno a já ani nevím, kde je mému kamarádovi konec a zda i on svůj poklad našel.

Píšu o tom proto, že existuje více Cyrilů a Metodějů. Najdete je všude tam, kde cítíte oporu, chuť něco dosáhnout a přesvědčit své okolí o své pravdě. Bez ohledu na církev a náboženské učení - věrozvěstování je možná prachem obdařené slovo, ale je tady, i když může mít tvary z moduritu anebo z čehokoliv jiného.

autor: mrk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.