Eva Lenartová: Jeďte do Říma

20. červen 2011
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Váháte, které místo zvolit jako cíl svého prázdninového putování? Jeďte do Říma.

V roce 29 našeho letopočtu dal postavit první římský císař Augustus v jihozápadní části antického náměstí Forum Romanum u Saturnova chrámu takzvaný zlatý milník. Stál na místě pomyslného středu Římské říše a sbíhaly se k němu veřejné silnice vedoucí různými branami do Říma.

Zlatý milník v podobě mramorového válce byl umístěn na čtyřhranném podstavci pokrytém bronzovými deskami se jmény hlavních měst římských provincií a jejich vzdálenostmi od Říma. Všechny cesty v Římské říši vedly tedy do Říma.

Projdete-li se Věčným městem v roce 2011, napadne vás, že se nic nezměnilo. Stále všechny cesty vedou právě sem.

V uličkách mezi Vatikánem a Koloseem se mluví jazyky celého světa, švédský pár se kryje před sluncem, Japonci fotí, co jim přijde do cesty, v Pantehonu improvizovanému vystoupení bavorského mužského sboru tleskají africké poutnice... A všichni se pak poslušně stavějí do nepředstavitelně dlouhé fronty, aby se mohli vydat na cestu, na jejímž konci je Sixtinská kaple nebo právě Forum Romanum.

Ale můžete taky opustit hlavní turistické tepny a procházet římskými chrámy ukrývajícími Caravaggiovy obrazy a Rafaelovy fresky. Anebo jít někam úplně jinam.

V tomto městě kamkoliv jdete, žasnete. Před Berniniho sochami i v římském taxi, v němž kupodivu skutečně dojedete, kam potřebujete, přestože to na kolizi vypadá přibližně každých dvacet metrů.

Věčná inspirace a nenávistná láska Federica Felliniho jako by se vůbec neměnila. Uprostřed Fontány di Trevi stále stojí Anita Ekberg, ba co víc - ruce Michalangela Buonarrotiho se ještě před chvílí dotýkaly křehké Piety.

Řím žije mimo náš čas a prostor, pokud však o to stojíte, nechá vás vstoupit.

autor: ele
Spustit audio