Frýdecko-místecká MHD bude pro místní i příští rok zdarma

5. prosinec 2012

Hromadnou dopravu zdarma mají ve většině měst maximálně malé děti nebo důchodci. Frýdek-Místek je v tomhle ale výjimkou. Lidé tu mohou jezdit místními autobusy bez toho, aby si museli kupovat jízdenky.

Služba stojí město ročně miliony korun. Ale už je potvrzeno, že ji město nezruší ani pro příští rok.

„Hoši, zvolte mě a bude škola zadarmo, všechno bude zadarmo! A oni jdou. Je to blbost, tomu může uvěřit tak patnáctiletý kluk, ale když už mám roky, tak přece když si něco nevydělám, akorát můžu vnoučatům číst pohádku,“ kroutí hlavou nad touto akcí obyvatel Frýdku-Místku Lumír Závišický.

Jenže MHD zdarma je volební slib ČSSD, která má vedení města pevně v ruce. A primátor Michal Pobucký to má i vyčísleno.

„Hlavní priority jsou volební program ČSSD, za který jsme kandidovali, a programové prohlášení. Z programového prohlášení současného vedení města máme splněno téměř 80 procent,“ říká primátor.

A už je potvrzeno, že i v příštím roce se jezdit bez jízdenek bude ve Frýdku-Místku opět. Počítá s tím právě schválený rozpočet.

„My i v době, kdy jsme nejezdili na Visalaje, nejezdili jsme jinam, tak jsme platili asi 35 milionů korun. Dnes jsme v rámci MHD o 20 procent navýšili nabídku služeb a bude nás to stát do 60 milionů korun,“ potvrzuje radní Jaroslav Chýlek.

MHD zdarma ve Frýdku-Místku funguje už asi rok a půl a opozice ji už od počátku kritizuje. Podle zastupitele Petra Konůpky (ODS) nejsou náklady na dopravu zdarma ospravedlnitelné.

„Teď v chudých časech si myslíme, že je třeba šetřit a že je třeba trošičku efektivně věnovat prostředky,“ říká Konůpka.

Využívat tuto nabídku mohou obyvatelé města i okolí. Stačí si na začátku vyřídit čipovou kartu za 300 korun a pak už si jen dokupovat roční kupon za jednu korunu. Podmínkou také je, aby městu zájemci nedlužili žádné peníze. Službu využívá přes deset tisíc lidí.

autor: iha
Spustit audio