Industriální výjimečnost

23. únor 2011
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Málokdo už snad dnes pochybuje o tom, že jestli může Ostrava přilákat turisty na něco opravdu výjimečného a zajímavého, pak jsou to průmyslové památky. Po jejich stopách se v poznámce vydala Naďa Čvančarová.

Vedle přírodních krás začíná mnoho lidí objevovat také kouzlo industrialu. Cíleně začínají cestovat za nejrůznějšími průmyslovými objekty. Vyhledávají staré tovární haly, opuštěné doly, elektrárny, mosty, staré pivovary, cukrovary, nádraží nebo vodárenské věže. To celé totiž může být i docela velké dobrodružství. A nejen pro ty, které zajímá, jak se rozvíjel průmysl, ale i v kontextu doby životní styl lidí. To jak pracovali, kde bydleli, jak se učili, čím se bavili, jak se oblékali nebo co jedli. Čím více totiž víš o své minulosti, tím více víš i o své budoucnosti, řekl klasik.

Ostrava je tak s koncentrací všech možných průmyslových památek jedinečným místem k poznání. A má šanci zaujmout i Evropu. První krok už udělala. Přesněji řečeno - právě včera bylo v národní kulturní památce Důl Michal nejen zpřístupněno nové návštěvnické centrum, ale ve vstupní hale s novou pokladnou, kavárnou a čekárnou také odhalena jedna na první pohled nenápadná tabule. Její důležitost ale spočívá v tom, že jde o pamětní desku, kterou uděluje mezinárodní sdružení s názvem Evropská cesta průmyslového dědictví. A Důl Michal je teprve druhým místem v České republice, které tento prestižní certifikát získalo. Evropská cesta průmyslového dědictví vede 29 státy, je rozdělena ne nakolik tras podle regionů nebo témat. Důl Michal a s ním i město Ostrava se tak dostanou na mapu nejdůležitějších industriálních památek Evropy. A můžeme doufat, že to je teprve začátek!

autor: čan
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.