Ivana Šuláková: Hurá do světa

24. duben 2016
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Těšíte se už na letošní letní dovolenou? No, kdo by se taky netěšil. Pokud se ale chystáte mimo Schengenský prostor nebo chcete cestovat letecky, měli byste si včas zkontrolovat, jestli nevypršela platnost vašeho pasu. V opačném případě vás čeká urychlená cesta na úřad. Naštěstí to ale vůbec nemusí být zdlouhavá a otravná záležitost.

Úřady opravdu nemám moc ráda. Většinou v nich při zařizování rozličných záležitostí strávím neuvěřitelné množství času, nejčastěji čekáním na to, než přijdu na řadu. Možná mi teď máte chuť připomenout fakt, že i úřady dnes mají objednávkový systém, ale zkoušeli jste ho někdy v praxi?

Pokud ano, už také víte, že teď byste volný termín pro vyřízení pasu dostali až v červnu. K tomu připočtěte měsíc na vystavení dokladu a nakonec zjistíte, že na vaši vysněnou dovolenou ani odletět nestačíte. A ten můj úřad má navíc stejnou pracovní dobu, jako já, nesladíme se ani náhodou.

S pocitem beznaděje a s přesvědčením, že si tedy jeden den dovolené užiju v čekárně úřadu, jsem na internetu začala zjišťovat, co všechno k žádosti a pas potřebuji a zajásala jsem! Zjistila jsem totiž, že od letoška platí novinka - doklad lze vyřídit na kterémkoliv úřadě, třeba nejblíž k práci.

No, to víte, že jsem ji hned vyzkoušela! A dokonce jsem odcházela náramně spokojená. Ostravané totiž asi netuší, že jejich úřad funguje i v pátek, bylo tam pusto a prázdno. Celý proces, tedy čekání i focení a snímání otisků na takzvaný biometrický pas se vešlo do pouhých 15 minut!

Teď už se mohu na dovolenou těšit se vším všudy. Jen mám obavy, aby mě na základě černobílé pasové fotografie pořízené na úřadě vůbec pustili ze země. Vypadám na ní totiž jako nefalšovaný zločinec!

autor: š.iva
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.