Ivana Šuláková: Jednička s hvězdičkou

28. červen 2011
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Už je to tady zase. Ptáte se co? V tom případě určitě nemáte v rodině školáku. V opačném případě byste totiž okamžitě znali odpověď - co nevidět dítka školou povinná opět dostanou vysvědčení. Pro některé jde o událost milou, pro jiné trochu stresující. Ne vždy se totiž na úředním dokladu zvaném "vysvědčení" objevují jen známky pěkné.

Doba, kdy jsem já sama chodívala do školy, je už hodně vzdálená. I přesto si stále pamatuji s jakou radostí jsem pelášila s vlajícím vysvědčením domů a ještě u zvonků v přízemí hulákala na rodiče v sedmém patře výsledky mého celoročního úsilí. Stejně dobře si ale pamatuji méně úspěšné spolužáky, kteří se doslova báli přijít domů. Inu, ne každému se daří. Otázkou ale je, nakolik mají na výsledku dítek školou povinných podíl jejich vrozené vlohy, smůla či nechuť učit se, a nakolik fakt, že se jim prostě v rodině málo věnují.

Když se tak zamyslím nad mými školními léty, musím uznat, že tolik času, kolik mi věnovala má máma, jsem nedala ani já vlastnímu synovi. Měl štěstí, že mu šlo všechno samo a hladce. Zato já jsem nejednou, například s matematikou, pořádně válčila. Válčila, ale válku neprohrála. Vždycky, když jsem zrovna prohrávala nějakou dílčí bitvu, byla tu moje máma, která mi vše vysvětlila, poradila. Často ve mne dokonce probudila hluboko pohřbené matematické vlohy jen tím, jak jsme společně soutěžily, která z nás úlohu s těžkým zadáním vyřeší dříve. Po těch letech je mi jasné, že zatímco já urputně zápolila s čísly, moje maminka už dávno znala výsledek, přesto mě nechala vyhrát. Ono totiž nešlo o prvenství, ale o vítězství nad předmětem, který jsem z duše nenáviděla. A to se nakonec podařilo.

A tak bych mojí mámě, i po těch třiceti letech, dala já osobně na vysvědčení jedničku s hvězdičkou. A co vy, rodičové, jakou známku byste si dali vy?

autor: š.iva
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.