Ivana Šuláková: Oběti rekonstrukcí
Centrum Ostravy je už několik týdnů, ba dokonce měsíců, v oblacích prachu, špíny a hluku. Všude, kde to bylo třeba a kde se na to našly peníze, se opravuje. Rekonstrukcí procházejí silnice, chodníky, tramvajové koleje. Ten, kdo může, se opravovaným místům raději vyhne. Výsledek je tragický - místní obchodníci živoří, někteří dokonce krachují.
Na rekonstrukce jsem odborník, teoretický i praktický. Sama mám jednu poměrně rozsáhlou, obnášející zásadní úpravy v bytě, čerstvě za sebou. A jsem moc ráda, že je za mnou. Prach, špína, hluk, absence soukromí a hlavně totální zmatek ve věcech, mě ve snech budou provázet ještě dlouho. A co teprve sousedé! Ti už mé snahy o zvelebení hnízda taky musejí mít plné zuby.
Jenomže, při takových rekonstrukcích nejde jen o pohodlí, čistotu a klid. Jde-li o opravdu velké zakázky, jde mnohdy i o vlastní existenci. Důkazem jsou mimo jiné obchodníci v centru Ostravy. Ti, kteří sídlí v právě opravované Nádražní ulici, už nevědí, kudy kam. Rozkopané koleje i silnice odvedly z dříve velmi frekventované komunikace prakticky všechny jejich zákazníky.
Výsledkem je, že všem tamním provozovatelům obchodů, restaurací a služeb razantně klesly tržby. Někteří už zkrachovali, jiní dluží, kam se podívají a na každého zákazníka se dívají jako na spásu. Jenomže, těch pár korun, které tam sporadičtí příchozí utratí, nikoho nespasí. Stejně, jako nepřinese záchranu snížení nájmu v provozovnách, které obchodníkům pronajímá město.
Řada z nich totiž sídlí v prostorách, které patří privátním majitelům a pokud ti nemají rozum, chtějí i teď stejnou činži, jako když Nádražní ulice fungovala naplno. Půjdete-li kolem, přesvědčte se sami. Až příliš často už narazíte na zavřené dveře ve vašem oblíbeném obchůdku s čaji či třeba sýrovými dobrotami. Nebo ještě lépe - oželte zaprášené boty a kravál, který rve uši, a vydejte se tam nakoupit.
Když totiž místní obchodníky nezachráníme my, jejich stálí zákazníci, neudělá to nikdo. Zatímco ostravští komunální politici řeší problém až ex post, například v sousedním Německu jsou daleko prozíravější. Opravy taky berou z gruntu, ale předem s vlastníky přilehlých nemovitostí jednají o společném postupu, který by obchodníky nepřivedl k bankrotu. Inu, o inspiraci nikdy není nouze.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.