Ivana Šuláková: Řemeslo má zlaté dno
V Ostravě se mělo v létě uskutečnit mistrovství České republiky in-line bruslařů. Mělo, ale všechno je nakonec jinak. Proč? Za vším je nekvalitně odvedená práce lidí, kteří budovali povrch sportovní dráhy.
Pamatuji ještě doby, kdy se obkládačky, maltová směs, cihly, umyvadla a další podobné věci, běžně koupit nedaly. Lidé, kteří se rozhodli například rekonstruovat byt, je sháněli, kde se dalo, stáli dlouhé řady před stavebninami a stejně na tom byli i řemeslníci. Ti měli jednu výhodu, bylo jich více a hlavně - měli známé v patřičných obchodech - takže jejich šance na úspěch byla pravděpodobnější.
Dneska je to jiné. Ve specializovaných obchodech si můžete vybírat třeba ze třiceti typů umyvadel, stejně jako obkladů, dlažeb a dalšího. Výrobci a prodejci se doslova předhánějí v tom, abyste si koupili právě ten jejich produkt.
Něčeho, respektive někoho, je ale žalostně málo. Jsou to řemeslníci. Došlo na slova expertů na trh práce - v Česku chtějí všichni studovat a málokteří manuálně pracovat.
Vím, o čem mluvím. Právě totiž rekonstruuji část bytu. Žiji v igelitu, kartonu a prachu už dva měsíce. Původně to měly být dva týdny. Neustále vyhlížím nějakého řemeslníka, který měl přijít, ale něco mu do toho vešlo. Mám skluz šest týdnů, nervy nadranc a chuť se na všechno vykašlat. Už teď mě děsí, že nakonec budu řešit ještě nějaké reklamace, stejně, jako ostravská radnice u zbrusu nového in-line areálu.
Stavbaři ho za 50 miliónů korun dokončili teprve nedávno a už má stovky trhlin. Kvůli nekvalitní dráze museli zrušit mistrovství České republiky a přesunout ho do jiného města. Ti, kteří areál stavěli, prostě neodvedli kvalitní práci.
Nevím, jak moc bylo složité takové řemeslníky sehnat, kolikrát na ně marně čekali, ale vím, jak asi bylo pořadatelům, když zjistili, že je areál pro závody nepoužitelný.
Pevně doufám, že já trhliny ve sprchovém koutě ani na parketách neobjevím. Na případné dohadování s řemeslníky už nemám sílu, a tak ani žádnou další rekonstrukci neplánuji. Tedy, minimálně dalších 20 let. Jestli se totiž jednou dočkám vnuka, nebudu ho v duchu dřívějších tradic přesvědčovat, aby studoval medicínu nebo práva, ale nějaký užitečný řemeslný obor. S jeho pomocí se pak třeba vrhnu i na zbytek oprav mého bytu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.