Ivana Šuláková: Zastupitelé pro lidi

14. leden 2018
Zastupitelstvo Karlovarského kraje

Už jste někdy sledovali jednání obecních zastupitelů přímo na místě? A zasáhli jste taky do jejich debaty? Možná to ani nevíte, ale i když vy sami v tomto orgánu místní samosprávy nesedíte, máte právo se jeho jednání nejen účastnit ale k projednávaným bodům i diskutovat. Jenomže, ono to není vždycky snadné. Obzvláště, když v té době musíte být v práci.

Karvinští zastupitelé budou nově pravidelně jednat až v pozdních odpoledních hodinách. I takovou zprávu jsme mohli slyšet v našem vysílání tohoto týdne. Na první pohled může působit jako informace méně významná a výhradně lokálního charakteru, ale opak je pravdou. Podle mě jde o velmi jasný signál, který tamní radnice vyslala ke svým občanům: „Nechceme jednat o vás bez vás!“

Možná podobný záměr považujete v naší demokracii deklarující společnosti za samozřejmý, ale když se jen trochu porozhlédneme kolem sebe, brzy zjistíme, že to tak není. Podívejme se na konkrétní příklady z kraje.

Ostravští zastupitelé i ti ve Frýdku-Místku nebo v Opavě se scházejí dopoledne. Ve slezské metropoli aspoň někdy začátky jednacích časů posouvají na později, s ohledem na závažnost témat. V Bruntále a v Ostravě-Jihu se scházejí po poledni a v Novém Jičíně většinou ve tři odpoledne.

Jednoduchými počty prostě dojdeme k tomu, že Karvinští jsou v našem kraji první, kteří pochopili, že umožnit lidem sledovat jednání politiků bez nutnosti brát si v práci dovolenou, je demokratičtější i praktičtější. Sporné věci se dají řešit hned a ne až ex post peticemi.

Když jsem ale řekla A, měla bych říci i B: zatímco politikové z velkých měst na výhody odpoledních zastupitelstev přicházejí teprve teď, v malých obcích je to samozřejmost. Tam se scházejí téměř výhradně po odpoledních a večerech a konfrontaci s obyvateli se nevyhýbají.

Ono by to bylo asi stejně zbytečné. Vědí, že když si názory nevymění na zastupitelstvu, určitě to bude při nedělním fotbale na místním hřišti, v krámě, v kostele nebo hospodě u piva. Potkávají se denně a prakticky všude. A jak mi jeden starosta z malé obce na Bruntálsku řekl, ani tam nepotřebují úřední hodiny.