Jana Jeckelová: Svět hraček

23. červen 2011
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Hračky stále vládnou dětským světem. Jsou to ale pořád hračky v pravém slova smyslu? Nebo se jedná spíše o reklamní předměty současných populárních dětských seriálů?

K úvahám nad hračkami mě přivedlo jedno nově otevřené muzeum ve Frýdku-Místku. Když vyjdete do prvního patra jednoho z měšťanských domů na náměstí Svobody, ocitnete se ve světě starých, dávno zapomenutých hraček. Některé z nich bavily děti už před více než sto lety. Cínoví vojáčci, plechová skákací žabka, miniaturní i větší pokojíčky pro panenky, které vyráběli zruční tatínkové.

Mezi vitrínami vás provede pyšný sběratel David Čunta, který své poklady shromažďuje už více než 30 let. A proč někdo sbírá starodávné hračky, které už vyšly z módy? Odpověď dostanete mezi skleněnými vitrínami, které ukrývají nejen kvalitní předměty pro dětskou hru, ale zároveň skrývají i příběhy dětí.

Můžete si představit holčičku, která pere své panence oblečky v pračce Perotka a pak je žehlí malou žehličkou s horkým uhlíkem. Nebo chlapečka, který se zaujetím vysílá miniaturní kabiny malé lanovky z Vysokých Tater. Možná že i vy ucítíte mezi strnulými hračkami trochu nostalgie.

Zajímalo by mě, co by na starodávné hračky řekly dnešní děti. Mnohé z nich totiž už nežijou ve světě těch "pravých a poctivých" hraček, ale jsou ponořeny do světů plastových napodobenin představitelů populárních dětských seriálů a takzvaných pohádek.

Děti jsou v tom ale nevinně, pouze přijímají to, co jim komerční svět nabízí a někdy přímo nutí. V přeplněných pokojíčcích přebytečnými hračkami možná ani netuší, že kdysi byly hračky vyráběny s láskou, a mnohdy rodiči, kteří si se svými dětmi s těmi hračkami potom dokonce i hráli...

autor: Jana Jeckelová
Spustit audio