Jsou velmi účinné a třikrát levnější než sekačky. V Havířově do péče o zeleň povolali ovce

8. září 2023 07:01

Dvacetihlavé stádo ovcí valašek začalo v Havířově spásat městské pozemky. K meandrům řeky Lučiny je nasadili pracovníci odboru životního prostředí magistrátu. Po měsíci si zkušenost s ovcemi pochvalují – dříve  zarostlé pozemky doslova ožily. A havířovští občané mají novou atrakci. Ovce si oblíbily hlavně děti.

„Ty ovce tady udělaly tolik práce. Opravdu to tady prosvětlily, vyčistily, vytvořily tady pestrou směsici těch mikrobiotopů,“ říká Jan Smola z odboru životního prostředí havířovského magistrátu. Ovce má na starost a my se prodíráme porostem, který toto stádo už měsíc spásá. „Tady se nám šířily i některé invazivní druhy rostlin, se kterými jsme si nevěděli rady. A jak vidno, tak i s nimi si ty ovce dokázaly poradit,“ dodává.

Čtěte také

Třikrát levnější než sekačka a mnohem ohleduplnější k přírodě. Stádo beskydských valašek se u meandrů řeky Lučiny pase za ohradníkem, který je chrání před lidmi a jejich psy. „Obecní pasák tady není, jsou to bezúdržbové valašky, které jsou zvyklé na přírodní podmínky, takže žádnou zvláštní péči nepotřebují. Mají tady pouze vodu,“ vysvětluje Smola.

Havířov vyrostl na zelené louce před 66 lety jako město pro havíře, horníky. Ale předtím tady stávaly statky a u nich se pásly i ovce. „Bydlím dole na vesnici, je to běžná věc. Tak proč ne tady? Je to nevyužitý prostor,“ přijde zcela normální paní Mileně, která kolem stáda spěchá do města.

Ovce valašky v Havířově

Už se staly atrakcí pro malé děti, které živou ovci zatím nikdy neviděly. Jako Miriam, která je tu s babičkou Hanou. A pan Boris, původem zpod Velké Fatry, má pro havířovský magistrát praktický tip: „Hodně Čechů má rádo brynzu, takže by mohla být havířovská brynza.“

Podobně jako tady u řeky Lučiny spásají ovce pozemky v mnoha obcích v Česku. Nedávno překvapily třeba hosty hotelu Thermal v Karlových Varech, kde se ujaly péče o okolní trávníky.

Spustit audio

Související