Karviná si připomíná 130. výročí největšího důlního neštěstí

15. červen 2024 05:20

Při výbuchu a následném požáru na dolech Františka, Hlubina, a Jan Karel  14. června 1894 zemřelo 235 lidí. Neštěstí poznamenalo osudy desítek rodin na Karvinsku, po zemřelých zůstalo 194 sirotků a 130 vdov. Rozsah tragédie byl tak obrovský, že se jí zabýval říšský sněm ve Vídni. Dnes si událost místní připomenou ekumenickou bohoslužbou v šikmém kostele a pietním průvodem k opravenému památníku.

V osudný čtvrtek 14. března 1894 sfáralo na odpolední směnu do dolů hraběte Larische-Mönnicha přes tisíc havířů. Ve 21:30 se  v dole Františka ozval mohutný výbuch. Dým a prach se vyvalil až na povrch. Okamžitě se začaly organizovat záchranářské práce. Jen za půl hodiny po prvním výbuchu však dolem otřásla druhá detonace. Záchranné mužstvo, které se snažilo najít zraněné kamarády, nemělo šanci – při druhém výbuchu zahynulo nejméně šedesát zachránců. Při pozdějších třech výbuších naštěstí nikdo nezemřel, lidé s nebezpečím už počítali.

Čtěte také

„Havíři, inženýři i důlní dozorci bez dýchacích přístrojů vynášeli raněné i mrtvé a přitom nevěděli, kdy dojde k dalšímu výbuchu,“ uvedl Roman Makarius, emeritní předseda Českého báňského úřadu a autor knihy Memento důlních nehod v českém hornictví.

Při neštěstí zahynulo celkem 235 lidí. Mnohé oběti poznávali jejich příbuzní a známí jen podle zbytků ošacení, prstýnků nebo řetízků. Po havířích zůstalo 130 vdov a 194 sirotků. Hrabě Larisch-Mönnich nechal nad místem tragédie postavit kapličku a na hřbitově v Karviné Dolech vyrostl pomník se jmény všech obětí, stojí tam dodnes. Přesné příčiny katastrofy se nepodařilo určit. Buď byla porušena bezpečnost při trhacích pracích, nebo se samovznítil a poté vybuchl uhelný prach.

Těžba v dole Hlubina skončila v roce 1963, v dole Františka v roce 1965 a těžba v dole Jan Karel v roce 2021.

autor: Andrea Brtníková | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související