Kauza Kubina

19. červenec 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Urazil vás někdo? Cítíte se poškozeni a sousedi si na vás proto ukazují? Braňte se u soudu, jako to nedávno udělal hokejový rozhodčí Petr Bolina. A sokem mu nebyl nikdo menší než hráč NHL Pavel Kubina. Nakonec může rozhodčí slavit, protože u soudu skončil jako vítěz.

0:00
/
0:00

Šmejd. Snad jen toto slůvko éter snese. Jinak bychom museli hodně pípat, kdybychom popsali, co Kubina o Bolinovi tehdy v dubnu loňského roku veřejně pronesl. Vítkovicím šlo o všechno a když hrály tři na pět, Kubina seděl na trestné lavici, skóre se začalo otáčet. Nadržoval Bolina zlínským? Zasloužil si přirovnání k ostudě českého hokeje? Jiný rozhodčí prohlásil, že podobné výkřiky provádějí buďto zkušení harcovníci anebo mladí holobrádci. Kubinův obhájce popisoval jeho bojovné sportovní srdce, které dává do každého zápasu všechno. Bolinova družka zase hovořila o strachu, jak to všechno Petr snese a jak se na něj obracejí sousedi s otázkou: Tak co, teď už dostavíte barák, že?"

Kauza Kubina je zajímavá tím, že se křik, vulgarismy a silná slova dostala za mantinely do jednací síně. Sami rozhodčí přiznávají, že divácký kotel je nemilosrdný a fanoušek si rád přisadí na pruhovaný terč. Hráči zase hovoří o vypětí po všech stránkách, o snaze vyhrát a bojovat fair-play. Jenže pak přijde špatný zákrok rozhodčího a je, jak se říká, po ptákách.

Co z toho plyne? Jistěže bychom si měli na hokeji zakřičet. Ale řvát na rozhodčího, že je zmr - a tak dál, to snad ne. A už ne pod rouškou kapitána mužstva. Rozhodčí Bolina vyhrál. Kromě omluvy mu patří 400 tisíc jako odškodnění, i když věc zřejmě skončí u soudu vrchního. Nevím, zda se dočká satisfakce také u diváků, kterých si rozkmotřil stovky - možná tisíce. V každém případě stojí za to bojovat za pocit své vlastní cti. Sice to všechno ještě více rozmáznete, ale dočkáte se toho zvláštního chvění a věty - dnes mohu v klidu spát. Řeknu vám ale, že bych rozhodčího nedělal ani za nic. Co když to vážně pískal nějak divně?

autor: mrk
Spustit audio