Křišťálová noc
V neděli uplyne 70 let od jedné z nejsmutnějších událostí, která postihla židovské obyvatelstvo. Takzvaná "křišťálová noc" doslova sežehla bezpočet synagog a zahájila další pronásledování místních lidí.
Bydlím v Opavě nedaleko ulice U synagogy, která je ale typická tím, že tam žádná synagoga není. Požár ji zničil 10. listopadu 1938 - nejdříve plameny zlikvidovaly střechu a dílo zkázy pak dokončila nenávist ostatních. Křišťálová noc z 9. na 10. listopadu dostala své jméno podle zvuku roztříštěných výloh obchodů židovských majitelů a vůbec - od všudypřítomných střepů. Tehdejší Sudety nebyly ušetřeny a běsnění trvalo celé tři dny.
I když znám tyto události jen z knih a učebnic, myslím, že je dobré připomenout si 70. výročí něčím hodně jasným a jednoznačným. Opavské zastupitelstvo dětí a mládeže a další organizace budou v neděli vzpomínat ve Švédské kapli a pak přijde na řadu i hmatatelné připomenutí staré slávy a lesku vypáleného svatostánku. Na pozemku, kde synagoga stála, se objeví symbolické ohraničení stavby dřevěnými hranoly. Ano, je to jen symbol, ale čekalo se na něj 70 let. Možná si teď mnoho pejskařů, kteří v těchto místech venčí v parku své čtyřnohé miláčky, uvědomí, kde to vlastně jsou. A jak asi bylo lidem, kteří tehdy v roce 1938 bezmocně zírali na řítící se klenbu židovské svatyně. Křišťálová noc - německy Kristallnacht - nesmí z omšelých učebnic dějepisu nikdy zmizet.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.