Lev, charita a nepříjemno

21. září 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Už jsme si zvykli na nejrůznější humanitární sbírky. Na desítky projektů finanční pomoci těm, kteří se bez naší štědrosti obejdou jen těžko. Na jedné straně je tady jasná vůle pomáhat, ale na straně druhé narážíme na celou řadu nepříjemností. Nemusí to být zrovna policejní statistika a zprávy o tom, jak někdo sbírku rozkradl. Nepříjemné věci mají mnohem obyčejnější rozměr.

  • Lev, charita a
    nepříjemno
    " style="">
    Lev, charita a
    nepříjemno
    " style="">
    Lev, charita a
    nepříjemno
0:00
/
0:00

Když už nás Česká televize nutí trávit čas ve lví společnosti, nechoďme za konkrétním příkladem daleko. Časopis LEV zřejmě znáte. Je za ním bohulibá pomoc hendikepovaným dětem a zlepšení jejich životních podmínek. Vznikl také nápad prodávat tento časopis přímo na ulici, v obchodech, na parkovištích anebo v tramvajích. Ano, peníze je třeba získat a udělat pro to maximum. Jenže si nemohu pomoci a musím se trochu pozastavit nad zmiňovaným "maximem". Představte si, že jdete s dětmi jen tak přes náměstí, přitočí se k vám prodejce a začne hovořit. Ukazuje na děti a říká: Jaké by to asi pro vás bylo, kdyby vaši synové nebyli zdraví a kdyby neměli takové štěstí? Nejsou na tom všichni tak dobře jako vy... Robátka zírají a vám nezbude nic jiného než sáhnout do peněženky. Jenže za dvě minuty narazíte na dalšího prodejce a proces se opakuje. Když už potkáte třetího, cítíte něco zcela jiného než pozitivní hnutí mysli a ducha.

Souhlasím s tím, že je třeba zapůsobit na emoce a jistý druh soucitu. Jenže by to nemělo hraničit s psychickým nátlakem a znemožnění úniku. Vždyť přece jde v prvé řadě o to, aby příspěvek symbolizoval ochotu pomoci, a ne zbavení se vemlouvavého prodavače. Chtě nechtě jsem se nedokázal ubránit srovnání s posledním zvoněním studentů, které několik týdnů prakticky paralyzuje centrum města a vy dokola vysvětlujete a prcháte.

Rozumím snaze prodejců získat co nejvíce peněz za časopis, rozumím snaze podporovat lidi s nejrůznějšími potížemi, ale přiznávám, že uvidím-li svazek časopisů LEV v nějaké náruči, rozmyslím se. Odmítám opakovat, že jsem dnes už dvakrát přispěl, a že nechci být tím pádem označován jako necita, odmítám zjišťovat, za kterou pokladnou v obchodě někdo číhá. Tak se to podle mého soudu dělat nemá. Lví společnost by měla zůstat čistou. Byť jde o každou dvacetikorunu.

autor: mrk

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.