Martin Knitl: Petice
Čím více slýcháme z médií slovo „petice", tím více si uvědomujeme, že existuje celá řada možností, jak poukázat na nějaký problém. Některé petice podepisují tisíce lidí, jiné pro změnu pouze jednotlivci. Přesto ty menší nemusí být v žádném případě zanedbatelné.
Opava patří k nejhezčím městům našeho kraje, ale přesto tam najdete místa, kde neexistuje téměř nic z moderní civilizace. Ani jedna zastávka autobusu, pod zemí neleží ani metr kanalizace, žádný plyn, lékař anebo obchod.
Pusté Jakartice jsou v tomto směru opravdu pusté. Formálně patří pod Malé Hoštice a ty zase pod Opavu jako městská část. Pustojakartičtí jsou tedy, úředně vzato, běžnými městskými obyvateli. A s tím souvisí kámen úrazu.
Opavský magistrát má novou cenovou vyhlášku, která se týká obecních pozemků pod budovami. Metr čtvereční za 400 korun, tak nedávno rozhodli zastupitelé. Jenže znalci, když v Pustých Jakarticích tyto metry čtvereční oceňují, dochází v tržním měřítku k méně než polovičním číslům. A nemluvě o více než desetinásobném zdražení nájmu volných obecních ploch.
Úředníci na radnici to prostě vzali šmahem a tuto malou osadu spojili s Malými Hošticemi, kde se ovšem ocitáte uprostřed zánovních fasád, tradičního dopravního spojení a služeb všeho druhu.
Nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že opavská vláda zapomněla rozlišit místa, kde je všechno a kde není nic. Budiž jí ale podmínečně odpuštěno po slovech o důkladném prozkoumání této situace a příslibu nějakého rozumného řešení.
Pusté Jakartice o sobě daly vědět po mnoha letech a hned je to petice. Jistě, že ji nepodepsaly davy obyvatel, ale buďme rádi, že tam žijí lidé, kteří jen tak nenadávají v hospodě - pokud ji tam ovšem mají, to sám nevím.
Tento drobný příběh je tak trochu úsměvným zjištěním, že nedomyšlené rozhodování od stolu není jen doménou pražských ministerstev, na která si tak rádi stěžujeme. I v rámci okresního města najdeme situace, kdy se zcela zjevně byrokraticky přestřelilo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.