Martin Knitl: Vedlejší roviny stávky

17. červen 2011
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Máme za sebou pernou mediální smršť, ve které dominoval jediný výraz - stávka. Novináři byli všude, kde se něco dělo, odboráři střídali mikrofony s megafony a politici jsou zvědaví, jaký bude den poté. A jak velké zemětřesení stávka nakonec způsobí. Martin Knitl se zaměřil na něco jiného - na několik střípků, které jsme roztrousili do našeho včerejšího zpravodajství.

Byla to scéna jako z nějakého nízkorozpočtového filmu, který má hodně umělecké ambice. Opuštěné autobusové nádraží v Havířově, jízdní řády s hodnotou kusu papíru a uprostřed toho všeho osamocená trafika. Uvnitř sedí nešťastný pán zaskládaný novinami a už brzy ráno odevzdaně říká, že to tam asi zabalí. Jindy nestíhá vracet drobné a teď je ticho a nikde nikdo.

Nenápadný příběh číslo dvě se odehrál na kraji Opavy - na výpadovce směr Krnov. Mladá žena s dvěma francouzskými holemi hledá vhodné místo pro stopování. Celé Bruntálsko postihla stávka šoférů autobusů - mimochodem jediná taková akce v našem regionu kromě Havířova - a tak se na severozápad jelo hodně špatně. Žena s holemi se přesto usmívá a říká, že nebude čekat určitě dlouho. Bohužel nevím, zda se jí toto přání nakonec vyplnilo.

No a teď jeden střípek, který vlastně způsobil tuhle poznámku. Když se dopoledne objevila na internetu první fotografie z protestního průvodu odborářů v Praze, byl nad ní titulek: "Pochod vyšel, odborářů je v něm velmi málo". A na fotografii v úplném čele průvodu vidím transparent "Odbory Dolu Paskov". Navzdory všemu protivládnímu napětí se nemohu ubránit úsměvu. Ano, Ostravsko se neztratí vůbec nikde. A to dokonce ani po vlastním stávkovém maratónu před dvěma týdny.

Tato stávka má spoustu vedlejších rovin, které nemají s politikou nic společného. Poprvé jsme slyšeli zprávy o kolonách na cyklostezkách, o ztichlém metru anebo o nečekaně prořídlé dopravě v hlavním městě. No a koneckonců nebylo málo těch, které stávka potěšila, i když nešli v žádném průvodu. Uklízečka na opavském železničním nádraží měla konečně prostor na to, aby důkladně vyšůrovala schody do podchodu. Zvláště, když na to pod zhasnutými jízdními řády statečně přihlížel znuděný člen najaté ochranky.

autor: mrk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.