MDŽ

8. březen 2007
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Dnes je 8. března. Pohled do kalendáře ale znamená ještě jedno zjištění. K dnešnímu datu se váže Mezinárodní den žen. Za minulého režimu hojně připomínán a oslavován, po převratu zapomenut a v současnosti opět vzpomínán.

0:00
/
0:00

A je tady zase. MDŽ neboli Mezinárodní den žen. Takové prohlášení může vyvolat různé reakce. Někdo se právě zděsil, protože na to zapomněl, jiný je pozloben, protože zapomenout chtěl. Postoj k dnešnímu dni se bude nepochybně lišit podle toho, jaké s ním máme zkušenosti. Tak například moje maminka vzpomene organizovaných plesání, kterým se, pokud mohla, raději vyhla, neboť ta končívala alkoholickým opojením slavících mužů. Můj otec, který vždy a všechno dělá na poslední chvíli bude mít dnes odpoledne možná napilno. Ne, že by snad na alkoholové dýchánky minulé éry vzpomínal s nostalgií, spíš tu jde o prestiž. Možná by stálo za to, zamyslet se, do jaké míry může za přežití Mezinárodního dne žen mužská ješitnost.

Mám-li mluvit o sobě, tak mé zážitky s MDŽ se omezují na básničky recitované ve školce, veselé historky starších ročníků a archivní snímky z rozhlasu a televize, poučné svou škrobeností a patosem.

Je pro mně zábavné sledovat rozpravy, které se před podobným dnem nebo svátkem vedou. Je to tak dnes, bylo tomu tak před Vánoci a i existence Velikonoce bude zpochybněna. Beztak je to pro mnoho lidí další příležitost opít se a na přetřes přijdou i násilnické způsoby koledníků.

Z čeho se dnes mohou těšit ženy i muži, bez ohledu na to, jestli obhajují nebo odsuzují MDŽ, je to, že jeho oslavy nejsou povinné ani zakázané.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?