Michal Schoffer: Zasloužené volno

1. červenec 2011
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Je prvního července. Začínají prázdniny a všichni školou povinní si tak mohou začít užívat nejdelší volno v roce. Tentokrát si jej zaslouží hlavně učitelé, kteří mnohde zažili největší změny za mnoho let.

Každý konec roku doprovázejí bujaré silvestrovské oslavy. Možná by se slušelo vypálit pořádnou salvu dělobuchů i na oslavu konce roku školního. Myslím, že byl jedním z nejnáročnějších, které učitelé i studenti pamatují.

Začalo to už v říjnu generálkou státních maturit. Na školách je doprovázela nespokojenost. Kantoři kroutili hlavami nad všemožným papírováním a někteří pak museli několikrát reklamovat výsledky, které přišly z Prahy.

Nedávno si vše zopakovali naostro, technické problémy zmizely, ale určitá pachuť vzniklá množstvím vynaložených prostředků a pochybami o potřebnosti zkoušky přetrvává dál.

Země se zatřásla i pod samotnými školami v našem kraji. Asi nejtěžší rána zasáhla školu pro hasiče ve Frýdku-Místku. Nejstarší škola svého druhu už nepřijme ani jednoho studenta.

Další školy se sloučí, po více než 60 letech se to týká třeba jediné pošťácké školy v kraji, která se rozplyne v opavské obchodní akademii. Argumentace počtem žáků zní rozumně. To ale neznamená, že se nejedná doslova o tragédii pro lidi, kteří budování těchto institucí věnovali nejlepší léta života a svou upřímnou snahu.

Samostatnou kapitolou jsou školníci a další nepedagogové, kteří doplatili na úsporné ministerské škrty zdaleka nejvíc. Na uplakané obličeje kuchařek a bezradnost ředitelů, kteří s tím nemohli nic dělat, asi nikdy nezapomenu.

Po tom všem, myslím, bude jen málo lidí, kteří učitelům závidí souvislé skoro dvouměsíční volno. Myslím, že si jej většina z nich letos rozhodně zaslouží. Zbývá jen popřát klidné prázdniny a úspěšný nový školní rok.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.