Muzejní noc

12. květen 2010
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Ostrava se chystá na Muzejní noc. Nadcházející sobotu se bude v mnoha muzeích a galeriích, ale i na dalších místech ve městě, ponocovat. Vloni se k tomu odhodlalo více než tři a půl tisíce lidí. Letos se do akce zapojí o dost více institucí, a tak se dá čekat, že se zájemců najde ještě více. Proč stojí za to se přesvědčit, že muzeum dnes nevypadá tak, jak si pamatujeme z páté třídy, což bylo před nějakými třiceti lety, o tom je poznámka Nadi Čvančarové.


0:00
/
0:00

Vyzkoušet si divadelní klobouk, vyrobit si dalekohled nebo zažít ohňovou show? Během Ostravské muzejní noci, zdá se, nebude nic nemožné. Dvacet kulturních institucí ve městě se bude snažit nabídnout návštěvníkům co nejatraktivnější program. Chtějí pobavit, zaujmout, rozšířit obzory, a chtějí, abyste přišli i příště. A skutečně se není čeho bát – vaše případné představy, že muzeum rovná se nudný prostor plný zaprášených exponátů a zádumčivých vědátorů, ve kterém se musí jen mlčet a nikdy na nic nesahat, jsou liché. Trendem doby a moderní kulturní instituce je oblažit co možná všechny návštěvníkovy smysly. A také nabídnout příjemné prostředí a kompletní servis. Součástí mnoha galerií jsou kavárny, v knihovně vám, když zapomenete, půjčí brýle nebo deštníkem zachrání před nenadálým deštěm. V Hornickém muzeu si můžete zafárat, anebo si také zahrát tenis nebo vyzkoušet lanovou dráhu. V Muzeu mlýnů vám dovolí vlastnoručně si namlít obilí, v Hasičském muzeu vám dají rovnou do ruky hasičskou stříkačku a v divadlech pro změnu najdete nejen dramata, ale i výstavy, stejně tak v planetáriu hudbu a filmy a na radniční věži jedinečnou vyhlídku z výšky 73 metrů. Tímto už jsem tedy naznačila, co byste tuto sobotu mohli zažít a že se na vás pracovníci všech možných kulturních zařízení v Ostravě s plnou vervou chystají. Navíc se letos k celé akci přidá také Dopravní podnik Ostrava, který předvede ve vší kráse ve svém depozitáři historické tramvaje a navíc bude zdarma vozit návštěvníky muzejní noci z místa na místo. V sobotu tedy navrhuji dát vale světélkujícím obrazovkám televizí a počítačů a udělat pospolu zábavu takříkajíc naživo. Po zkušenostech a zážitcích z loňské první Ostravské muzejní noci se vsadím, že se nudit nebudete.

autor: čan
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.