Naďa Čvančarová: Soutěž o Aloise Nebela

10. srpen 2011
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Čeká nás filmová senzace sezóny? A kdo ji uvidí nejdříve? Jen jedno kino v České republice bude mít 20. září tu výsadu, že jako první ze všech uvede v předpremiéře celovečerní hraný komiks Alois Nebel. Soutěž kin o prvenství skončí s úderem dnešního poledne.

Pokud jste to už neudělali, máte skutečně poslední příležitost - hlasovat pro své oblíbené kino a vidět nový celovečerní film jako první. Očekává se totiž, že Alois Nebel bude opravdu stát za to a že by mohl pořádně po čase rozčeřit stojaté hladiny českého filmu. Nejen, že je adaptací kultovní komiksové trilogie spisovatele Jaroslava Rudiše a výtvarníka Jaromíra Švejdíka, ale pro domácí kinematografii je film v režii Petra Luňáka převratný také technologií, jakou vznikl. Tvůrci použili unikátní techniku rotoskopie, která je v podstatě kombinací hraného a animovaného filmu. Scény se nejprve natočí v reálu s živými herci a poté jsou políčko po políčku překreslovány a animovány. Neuvěřitelně pracné! Nicméně výsledek je vizuálně nesmírně působivý. Stejně jako předloha i film je černobílý, což jen podtrhuje tajuplný příběh samotářského výpravčího Aloise Nebela. Píše se rok 1989, Nebel slouží na malém nádraží Bílý Potok v Jeseníkách a mívá zvláštní zjevení. Doléhají na něj stíny minulosti, které sahají až do dob druhé světové války. Ve svých vidinách potkává dívku, oběť násilného odsunu Němců, záhadného Němého, který si přišel pro pomstu, a další hrdiny i padouchy, kteří jej v souboji s temnými silami připraví téměř o rozum. Více ale o ději prozrazovat nebudeme, snad jen to, že i na Aloise Nebela ve filmu čeká osudová láska. Herecké obsazení je rovněž hvězdné - od Miroslava Krobota, přes Karla Rodena, až po Ondřeje Malého a Terezu Voříškovou. Kde tedy uvidí diváci film v slavnostní předpremiéře, bude tedy jasné už za pár hodin. Ve hře jsou prozatím desítky kin po celé republice. Ale vzhledem k času a zbývajícím pár hodinám do konce hlasování mají šanci na prvenství nejspíše už jen dvě. Na špici se totiž s převahou více než dvou tisícovek hlasů ocitají kino Pohoda v Jeseníku a kino Radnice v Jablonci nad Nisou. V Moravskoslezském kraji se do první desítky probojovaly hlasy svých příznivců také kino Vlast ve Frýdku-Místku a Puls v Kopřivnici. Ať už to tedy dopadne jakkoli, vítězům blahopřeji a 20. září přeji pěkný divácký zážitek, a my ostatní se na Aloise Nebela můžeme těšit hned o 9 dní později, kdy se film dostane do běžné distribuce kin.

autor: čan
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?