Návrat k tradici

9. květen 2008
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Pokud jste si dnes nenaladili Český rozhlas Ostrava poprvé v životě, jistě jste si všimli, že máme nové znělky. Pokud nás posloucháte déle než deset let, pak jste nejspíš zaregistrovali náš návrat k tradičnímu motivu.

0:00
/
0:00

Když jsem nové znělky ve středu poprvé uslyšel, byl jsem překvapen. A musím říct, že velmi mile. Motiv "pilek" byl totiž dříve dlouhá desetiletí tradiční znělkou ostravského rozhlasu. Z vysílání zmizel někdy v polovině 90. let.

Vzpomínám si, že tehdy můj kolega Milan Klein - ať je mu země lehká - na toto téma napsal poznámku. Nelíbilo se mu, že pilky z vysílání zmizely. Pokud mě paměť neklame, poukazoval tenkrát na britskou stanici BBC, která svou tradiční znělku udržovala.

Vzpomínám si, že se mi tenkrát počin pana Kleina moc nelíbil. Kritizovat činy vlastní stanice ve vlastním vysílání mi přišlo přinejmenším zvláštní a také jsem cítil, že ostravský rozhlas potřebuje modernizaci a změnu. Ale - byl jsem tehdy v rádiu velmi krátce...

Dnes už jsem o něco málo starší a mnohé věci vidím jinak. A jsem rád, že jsou pilky zpátky. Přestože staré, v novém kabátě působí velmi svěže. Svým způsobem pikantní na tom navíc je, že autorem nové sady znělek je Vladimír Figar mladší, syn známého muzikanta, který v ostravském rozhlase zanechal nesmazatelnou stopu.

Ale jak už jsem řekl před chvílí, jsem rád, že jsou pilky zpátky. A doufám, že se vám líbí jako mně. A taky doufám, že k panu Kleinovi doletí má omluva, nejlépe spolu s novými pilkami.

Přeji vám hezký den.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.