Nechte auto doma

20. září 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Za dva dny se naše republika opět připojí k takzvanému Evropskému dni bez aut. Tradiční akce, ve které se města a obce snaží alespoň jednou do roka ulehčit silničnímu provozu, vypukne také hned na několika místech našeho kraje - ovšem zdaleka ne všude. Proč?

0:00
/
0:00

Evropský den bez aut si letos poprvé připomenou také v Havířově. Dvaadvacátého září tam bude probíhat i doprovodný program, při kterém si děti a dospělí budou moci vyzkoušet například simulátor nárazu nebo své znalosti na dopravním hřišti. Způsobů, jak lidem ukázat, co všechno obnáší automobilová doprava ve městě, je hodně. Jen zájem veřejnosti tak trochu pokulhává. Sama si kladu otázku, kde je zakopaný pes? Je to v malé informovanosti? Nebo mají lidé tak málo času, že jim podobné aktivity připadají nezajímavé? Odpověď neznám. Zato ale vím, že podobná akce, kterou každoročně organizují například u našich západních sousedů, má obrovský ohlas. Možná za ním stojí fakt, že v Německu má Evropský den bez aut větší tradici. Osobně se ale domnívám, že vysvětlení bychom mohli hledat v samotné atraktivitě této akce a také v množství informací, které tam lidé dostávají.

Možnost vyzkoušet si simulátor nárazu nebo školu smyku je bezesporu atraktivní nabídkou, ale k zamyšlení nad tím, proč upřednostnit hromadnou dopravu před tou individuální, příliš často nevede. Za daleko účinnější považuji vysvětlení z očí do očí - právě tak jak to dělají třeba i v nedalekém Polsku. Víte kolik zplodin se dostane do ovzduší, když ujedete pouhých 10 kilometrů autem? Víte kolik z nich vdechujete, když stojíte ve štrúdlu aut na křižovatce? Spočítali jste si, kolik ušetříte, když budete jezdit do práce autobusem, tramvají či metrem?

Pod tíhou podobných argumentů sice zatvrzelí řidiči auto v garáži natrvalo nenechají, ale zcela jistě jej tu a tam alespoň na čas oželí - třeba při cestě na poštu nebo při rodinném obědě v nedaleké restauraci. První vhodnou příležitostí bude bezesporu čtvrtek 22.září - tedy Evropský den bez aut. Osobně si myslím, že takové vstávání do dne, kdy na silnicích bude poloprázdno, může být hodně příjemné! Málokdy máme příležitost svými vlastními silami ovlivnit tak zásadní věc, jakou je třeba právě přetížená doprava ve městech. Jedna taková hromadná příležitost se nám nabízí už za dva dny. Tak ji nepropásněme!

autor: š.iva
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.