Někdejší módní dům Ostravica-Textilia čeká rekonstrukce

2. prosinec 2021 14:12

Více než dvacet let chátrá v Ostravě kdysi noblesní obchodní dům Ostravica. Současný majitel po letech příprav oznámil, že na začátku příštího roku odstartuje rekonstrukce komplexu.

Projekt přestavby získal stavební povolení a v těchto dnech začalo výběrové řízení na dodavatele stavebních a rekonstrukčních prací. Novinářům to dnes sdělil Jindřich Vaněk, který zastupuje vlastníky objektu. V místě má vzniknout centrum kreativního průmyslu doplněné o gastronomické zázemí, hudební klub nebo divadelní a konferenční sál. S otevřením se počítá v polovině roku 2023.

„Vnímám Ostravici jako symbol Ostravy a její zkázu jsem těžce prožíval. Před osmi lety jsem sám podepsal petici za její záchranu. Když se později naskytla příležitost objekt získat, začal pro mě dlouhý proces jeho záchrany. Postupně jsem začal financovat opravy budov sám. Do koupě, neodkladných sanačních prací, zajištění statiky a projekčních prací jsem již investoval přes 60 milionů korun,“ uvedl hlavní manažer projektu Daniel Zeman.

Nejdůležitější úkol ale podle něj spočíval v nalezení shody na novém atraktivním vzhledu a zejména na smysluplné, udržitelné funkci budovy. „Nakonec se to povedlo, a díky tomu se podařilo přesvědčit další investory, aby do projektu záchrany nyní vstoupili a investovali další finanční prostředky,“ dodal.

Vizualizace Ostravice po rekonstrukci

Komplex bývalého módního domu Ostravica-Textilia tvoří tři budovy navržené různými architekty, které byly postupně propojeny. Symbolem celého komplexu byla především nárožní stavba s centrálním schodištěm v interiéru. Provoz obchodního domu byl definitivně ukončen v 90. letech minulého století. Při rekonstrukci se v něm v dubnu 2000 po zbourání nosných zdí propadla dvě podlaží a zřítila se část střechy. Od té doby objekt několikrát změnil majitele a existovalo několik plánů na jeho využití. Nikdy se je však nepodařilo uskutečnit a budovy jsou už více než 20 let nevyužité.

Čtěte také

Podle Vaňka by náklady na rekonstrukci dvou budov bývalého obchodního domu měly přesáhnout 250 milionů korun. Přestavba třetího objektu, bývalé Obchodní a průmyslové banky, se bude řešit zvlášť.

„Plánem majitelů je budovu bývalé banky vrátit do původní podoby a doplnit ji dostavbou nového domu v proluce na ulici 28. října,“ doplnil Vaněk. Vizuální podoba někdejšího módního domu ale dozná změn. „Klíčové bylo rozhodnout, jak k rekonstrukci přistoupit. Zachovala se pouze část interiérů. Fasády a venkovní vzhled všech objektů do ulice Nádražní byl definitivně zničen úpravami v 70. letech,“ uvedl autor návrhu rekonstrukce, architekt Martin Náhlovský.

Vizualizace Ostravice

Finální návrh je podle architekta moderní úpravou fasády, která zachovává a podtrhuje vše, co zůstalo původní, a citlivě překrývá místa, která byla zcela změněna nebo úplně zazděna. Uvnitř budov je naopak zachováno či obnoveno vše, co zůstalo původní.

„Vracíme se například k prosklenému zastřešení centrálního prostoru, takže na známé schodiště bude znovu dopadat denní světlo tak, jak tomu bylo u původní stavby z 20. let minulého století,“ doplnil Náhlovský.

Prosklený strop obchodního domu

Veřejnosti bude určena přibližně polovina rekonstruované části, včetně centrálního atria s historickým schodištěm. Vznikne tam restaurace, kavárna a hudební klub v suterénu. Volně přístupné bude také poslední patro, ve kterém bude divadelní a konferenční sál. Ve druhém a třetím patře vznikne centrum kreativního průmyslu, kde se budou nacházet laboratoře, speciální ateliéry vybavené zařízením 3D reality, kanceláře a společně sdílené prostory, jako jsou jednací a přednáškové sály.

Obchodní dům fungoval od roku 1930 a patříval mezi nejluxusnější v republice. V roce 2000 se ale v domě při nepovolené rekonstrukci zřítily stropy, a od té doby chátrá. V té době ho vlastnil opavský podnikatel Kamil Kolek. V roce 2007 získala historické objekty firma Amádeus Real, která z nich chtěla udělat součást polyfunkčního obchodního komplexu. Po sporech s obvodem a městem však budovy prodala. Žádnému z majitelů se nepodařilo vrátit domu původní slávu.

Vizualizace jednoho ze tří objektů obchodního domu
autor: Silvie Mikulcová | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související