Nepotřebné obory
Jaké obory mají budoucnost? Přesně tuto otázku si kladou mladí lidé nejen v našem regionu. V databázi úřadů práce totiž neustále přibývá mladých ekonomicky vzdělaných lidí. Nabídka pracovních míst je přitom v tomto oboru jen velmi malá nebo žádná. Má tedy smysl jej studovat?
Podle statistik úřadů práce přibývá v Moravskoslezském kraji absolventů středních škol. Jejich problém nespočívá jen v chybějící praxi, ale také v oboru, který vystudovali. Už je například dávno pryč doba, kdy náš trh potřeboval stovky ekonomů. A platí to nejen pro maturanty. V evidenci úřadů práce je i řada mladých lidí z ekonomických vysokých škol, kteří nemohou najít práci.
Potvrzují to i majitelé velkých strojírenských a hutních firem v našem regionu. Nestojí o ekonomy. Chybějí jim kvalifikovaní svářeči, strojírenští projektanti a odborníci pro metalurgii. Zaměstnavatelé kvůli tomu musí dokonce najímat cizince z okolních i vzdálenějších zemí. A může být hůře! Jestliže dnes regionální firmy postrádají odborníky v hutních a strojírenských profesích, může se se stejným problémem brzy potýkat i nějaký významný zahraniční investor.
V posledních týdnech se hodně hovoří o příchodu korejské společnosti Hyundai do Moravskoslezského kraje. Je rozhodně výzvou pro zdejší firmy, které už svůj výrobní program začaly přeorientovávat na komponenty pro automobilový průmysl. Nová zahraniční investice by ale měla být výzvou i pro české školství. Může se totiž stát, že za pár let budou chybět odborníci právě v této oblasti výroby.
Mám za to, že děti základní školou povinné mohou jen stěží sami odhadnout, jak se bude pracovní trh v česku vyvíjet. Nabízí se tedy otázka: Proč například ministerstvo školství spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí nezpracuje odbornou analýzu trhu práce a dalšího předpokládaného vývoje průmyslu v Česku? Výsledek by pak mohl sloužit jako nápověda, pro jaké obory by se měli dnešní žáci rozhodovat.
Fakt, že na úřady práce přicházejí padesátiletí lidé s malými vyhlídkami na další zaměstnání, já osobně považuji za problém. Ale skutečnost, že na stejné úřady přicházejí čerství absolventi neperspektivních škol, je podle mne jen výsledkem hazardu s entuziasmem lidí, kteří svůj život a kariéru teprve startují!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.