Nepropadat panice

19. duben 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Už to mají za sebou! Děti z posledních ročníků základních škol včera skládali přijímačky na školy střední. Hodně tak ovlivnily svou budoucnost. Naštěstí ale ne definitivně. Nikde není dáno, že ti, kteří včera zkoušky zkazili a nedostanou se na gymnázium, se nemohou po maturitě na nějakém učebním oboru hlásit třeba na medicínu.

0:00
/
0:00

Někdy na jaře v roce 1992 jsem přijímačky na střední školu poprvé dělala i já. Alespoň co si pamatuji, podmínky si tehdy určovaly samy školy. Některé braly žáky s vynikajícím studijním prospěchem bez zkoušek, jiné požadovaly i testy všeobecného rozhledu. Když si teď řeknu přijímačky, spolehlivě se mi vybaví jedno slovo. Vlastně spíše jméno, skloňovali jsme ho všichni. Běloun - autor cvičebnice příkladů z matematiky.

Před třinácti lety jsme si podávali přihlášky dvě. Váhu ale měla především ta první. Druhé kolo přijímaček bylo snad jen dopočtu. Už ani nevím, kde se v mé hlavě zrodil ten geniální nápad dělat zubní laborantku. Na výběrovou školu se hlásilo pětkrát více lidí, než brali. Neprošla jsem a určitě si oddechlo i zdravotnictví. Já bych sebou vyrobené protézy rozhodně nosit nechtěla. Má druhá přihláška směřovala na tehdy velmi módní obchodní akademii. Statistická šance byla v tomto případě ještě menší. Už jsem měla strach a tak jsem s panem Bělounem strávila nejeden večer. Ale marně.

Oproti dnešním uchazečům na střední školu jsem ale měla velkou výhodu. Čekala mě devítka a další šance. Rok poté jsem vše vsadila na jistotu. Pod vlivem skvělé učitelky jsem se přihlásila na chemickou průmyslovku, kde mě díky průměru vzali bez přijímaček. Odmaturovala jsem s vyznamenáním, i když mi celou dobu studia bylo jasné, že Nobelovu cenu v některé z vědeckých kategorií nikdy nezískám.

Na vysněnou vysokou školu - žurnalistiku - jsem se dostala celkem bez problémů. A pokud si pamatuji, nikdo příliš nezkoumal, jakou střední školu jsem absolvovala. Vy, kteří jste v těchto dnech propadli panice, nezoufejte. Celou dobu se vám snažím dokázat, že neúspěch při přijímačkách na střední školu přece život zkazit nemůže.

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...