Olympiáda a plánování

7. únor 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Do začátku olympijských her zbývají už jen tři dny. V pátek vzplane v Turíně olympijský oheň, v sobotu dopoledne pak zahájí první soutěže závodníci v severské kombinaci. Největší svátek sportovců se stane středem zájmu prakticky na celém světě.

0:00
/
0:00

Udělal jsem si na začátku tohoto týdne malou soukromou anketku a ptal se svých známých a kamarádů, kdy přesně začínají olympijské hry. Nestačil jsem se divit, když nejčastější odpovědí bylo - no, teď někdy. Vskutku velmi přesné, ale v pořadu Nikdo není dokonalý, by to znamenalo facku.

Ne každý musí být zarputilý fanoušek sportu, ne každý musí znát jména největších českých hvězd, ostatně ne každý považuje zimní olympijské hry za výjimečnou událost.

Jsem však přesvědčen o jednom, hry nás nakonec stejně všechny pohltí svým fenoménem stejně jako ženy Vyvolení, nebo muže nahá celebrita na titulní straně Blesku. Nebude se o ničem jiném mluvit.

Už jsme si ale tak nějak zvykli nehledět příliš dopředu. Na něco se těšit a být pak zklamáni. Žijeme takříkajíc ze dne na den. Veliké plánování je zbytečný luxus, který si mnoho lidí dovolit nemůže. Plánujte dovolenou, když vám každý den hrozí vyhazov z práce, nebo si už dnes řeknete, komu dáte v letních volbách hlas, no a tenhle politik vám svými aférami ještě několikrát pořádně zamotá hlavu.

Znám vlastně jen pár lidí, kteří ke svému životu plánování doslova potřebují. Ti už dávno ví, že na čtvrtfinále olympijského hokejového turnaje budou mít 22. února volno. Docela je obdivuji a jsem přesvědčen, že jejich duše má mnohem větší klid, než například ta moje.

Jak tedy vypadá příprava většiny z nás na letošní olympijské hry? Sledujeme sice poslední přípravu Jakuba Jandy, Kateřiny Neumannové nebo Aleše Valenty, ovšem kdy přesně začíná závod na středním můstku, tak to ví jen opravdoví fajnšmekři.

Tak se nechme překvapit, v pátek to celé vypukne , no a my už si nějak to volno, abychom mohli usednout k televizi a dívat se na oblíbený závod, nějak zařídíme.

autor: JOD
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.