Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie

Jiří Pospíšil. Muzikant a šéf hudební redakce prožil s rozhlasem čtvrt století

Baskytarista, aranžér, skladatel, hudební režisér a šest let také nejoblíbenější šéf ostravské hudební redakce – to je Jiří Pospíšil, který prožil s rozhlasem téměř čtvrt století. Jak objevoval nové talenty?

Ostravský rozhlas slaví v letošním roce devadesátiny. Hudební režisér Jiří Pospíšil zas 73 narozeniny. Objevitel nových talentů bral při natáčení ve Studiu 1 cestou do prvního poschodí, kde sídlila hudební režie, často schody po třech. A šířil kolem sebe dobrou náladu. Vysoký štíhlý muzikant, aranžér a skladatel, který také vedl šest let  hudební redakci, prožil v ostravském rozhlase kus svého života.

„Já jsem se do ostravského rozhlasu prolínal. První krok byl v polovině 60. let, kdy jsem přišel za panem Františkem Trnkou, kterému jsem chtěl nabídnout své jinak úspěšné písně, které jsme dělali se studentským kabaretem. Další vstup do rádia byl spojen s kapelou Apendix Luďka Nekudy, kdy se přišel podívat dramaturg Ostravského rozhlasového orchestru Drahoslav Volejníček. Zaujaly ho má aranžmá a nabídl mi spolupráci,“ vzpomíná na své začátky.

V roce 1974 byl Drahoslavem Volejníčkem vyzván, aby se přihlásil na konkurz hudebního režiséra. Vyhrál, a tak se stal rozhlasákem. V roce 1992 se stal podle kolegů  nejoblíbenějším šéfem hudební redakce, hned po legendárním Františku Trnkovi.

A jak objevoval nové talenty? A co mu rozhlas dal? Nejen to uslyšíte v rozhovoru, jehož součástí je písnička Kouzelník, autorské dvojice Jiří Pospíšil a Luděk Zapletal. V křestním listu stojí, že byla natočena v ostravském rozhlase 11. listopadu 1980.

autor: dam
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.