Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie
Jaroslav Wykrent. Muzikant, který velkou část profesního života spojil s ostravským rozhlasem
Přerovský rodák je jednou z vůdčích osobností moravského bigbeatu, textař a básník spjatý s Ostravským rozhlasovým orchestrem, s Marií Rottrovou a skupinou Flamingo.
Hudební skladatel, textař a muzikant Jaroslav Wykrent vstoupil poprvé do ostravského rozhlasu v roce 1964 jako člen přerovské kapely Synkopa, která patřila ke špičce mezi rodícími se bigbeatovými kapelami té doby.
„Z těch jmen té doby, která pamatuji, to byl František Trnka, Vašek Čapek, v plejádě muzikantské Drahoš Volejníček a v interpretační plejádě to byla Sirma Zidaro,“ vyjmenovává Jaroslav Wykrent. „Bylo to v době, kdy vznikal Ostravský rozhlasový orchestr, čili se pokládaly základy. A měli jsme nabídku, že jsme natočili i nějakou orchestrálku ve stylu Shadows,“ dodává.
V legendárním hudebním Studiu 1 natočil svůj první sólový šlágr Agnes, který nastartoval jeho kariéru interpreta. A své první LP Jak vypadá štěstí natáčel v rozhlasových frekvencích celou noc až do rána.
Čemu ho naučily ostravské mikrofony a lidé kolem nich nejen v hudebních ale i ve slovních režiích? Poslechněte si v rozhovoru, jehož součástí je i písnička Co ti nejvíc závidím, kterou Jaroslav Wykrent nahrál v ostravském Studiu 1 24. 10. 1978. Ostravský rozhlasový orchestr řídil tehdy Pavel Staněk.
Související
-
Devadesát let ostravského rozhlasu: Studia plná příběhů a tajemství
Přesně před 90 lety začal pravidelně vysílat Český rozhlas Ostrava. Své hudební začátky tady prožili muzikanti jako Marie Rottrová, Jaroslav Wykrent nebo Karel Kryl.
-
Na galakoncertu Českého rozhlasu Ostrava zazářila Marie Rottrová. Večerem provázel Jarek Nohavica
Poslední říjnový den jsme v ostravském Gongu mohli slyšet výborná hudební čísla, vzpomínky na ostravské hudební osobnosti i na historii ostravského rozhlasu.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.