Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie

Jaroslav Wykrent. Muzikant, který velkou část profesního života spojil s ostravským rozhlasem

Přerovský rodák je jednou z vůdčích osobností moravského bigbeatu, textař a básník spjatý s Ostravským rozhlasovým orchestrem, s Marií Rottrovou a skupinou Flamingo.

Hudební skladatel, textař a muzikant Jaroslav Wykrent vstoupil poprvé do ostravského rozhlasu v roce 1964 jako člen přerovské kapely Synkopa, která patřila ke špičce mezi rodícími se bigbeatovými kapelami té doby.

Přerovský hudebník Jaroslav Wykrent

„Z těch jmen té doby, která pamatuji, to byl František Trnka, Vašek Čapek, v plejádě muzikantské Drahoš Volejníček a v interpretační plejádě to byla Sirma Zidaro,“ vyjmenovává Jaroslav Wykrent. „Bylo to v době, kdy vznikal Ostravský rozhlasový orchestr, čili se pokládaly základy. A měli jsme nabídku, že jsme natočili i nějakou orchestrálku ve stylu Shadows,“ dodává.

V legendárním hudebním Studiu 1 natočil svůj první sólový šlágr Agnes, který nastartoval jeho kariéru interpreta. A své první LP Jak vypadá štěstí natáčel v rozhlasových frekvencích celou noc až do rána.

Čemu ho naučily ostravské mikrofony a lidé kolem nich nejen v hudebních ale i ve slovních režiích? Poslechněte si v rozhovoru, jehož součástí je i písnička Co ti nejvíc závidím, kterou Jaroslav Wykrent nahrál v ostravském Studiu 1 24. 10. 1978. Ostravský rozhlasový orchestr řídil tehdy Pavel Staněk.

autor: dam
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.