Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie

Jaroslav Wykrent. Muzikant, který velkou část profesního života spojil s ostravským rozhlasem

Přerovský rodák je jednou z vůdčích osobností moravského bigbeatu, textař a básník spjatý s Ostravským rozhlasovým orchestrem, s Marií Rottrovou a skupinou Flamingo.

Hudební skladatel, textař a muzikant Jaroslav Wykrent vstoupil poprvé do ostravského rozhlasu v roce 1964 jako člen přerovské kapely Synkopa, která patřila ke špičce mezi rodícími se bigbeatovými kapelami té doby.

Přerovský hudebník Jaroslav Wykrent

„Z těch jmen té doby, která pamatuji, to byl František Trnka, Vašek Čapek, v plejádě muzikantské Drahoš Volejníček a v interpretační plejádě to byla Sirma Zidaro,“ vyjmenovává Jaroslav Wykrent. „Bylo to v době, kdy vznikal Ostravský rozhlasový orchestr, čili se pokládaly základy. A měli jsme nabídku, že jsme natočili i nějakou orchestrálku ve stylu Shadows,“ dodává.

V legendárním hudebním Studiu 1 natočil svůj první sólový šlágr Agnes, který nastartoval jeho kariéru interpreta. A své první LP Jak vypadá štěstí natáčel v rozhlasových frekvencích celou noc až do rána.

Čemu ho naučily ostravské mikrofony a lidé kolem nich nejen v hudebních ale i ve slovních režiích? Poslechněte si v rozhovoru, jehož součástí je i písnička Co ti nejvíc závidím, kterou Jaroslav Wykrent nahrál v ostravském Studiu 1 24. 10. 1978. Ostravský rozhlasový orchestr řídil tehdy Pavel Staněk.

autor: dam
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...